Postpandemiczny bezgotówkowy świat

Polski rząd zachęca przedsiębiorców do stosowania transakcji bez płacenia gotówką. Coraz więcej klientów porzuca papierowy pieniądz na rzecz karty lub aplikacji mobilnej. Pandemia tylko przyspieszyła ten trend. 

Ponad ćwierć miliona przedsiębiorców w Polsce przyjmuje już płatności bezgotówkowe, korzystając z terminali sfinansowanych przez Program Polska Bezgotówkowa. Za ich pośrednictwem zrealizowano ok. 407 mln transakcji za łączną kwotę 21,6 mld zł. Dane te przedstawił Bank PKO BP.

Status Podatnik Bezgotówkowy

Kolejnym etapem w drodze do popularyzacji tych transakcji jest program Podatnik Bezgotówkowy. Jego start jest zaplanowany na 2022 r. Na stronach rządowych możemy przeczytać, że firma, która uzyska taki status, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na jej koncie w maksymalnie w ciągu 15 dni.

Na programie skorzystają konsumenci i sprzedawcy. Dla tych pierwszych będzie to wygoda i możliwość płacenia kartą w jak największej liczbie punktów. Brak konieczności dbania o odpowiednią ilość gotówki w portfelu czy szukania bankomatu. Dla firm to ulga na terminal i większą płynność dzięki szybszemu zwrotowi VAT. 

Administracja z kolei zyska wiarygodnych i transparentnych partnerów, którym będzie mogła wcześniej zwrócić VAT bez konieczności ich kontrolowania – wyjaśnia minister Tadeusz Kościński.

Szaleństwo BLIK-a

Serwis Bankomania należący do PKO BP chwali się, że według szacunków Polskiego Standardu Płatności, udział płatności BLIK we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku przekracza 60%. Możemy także się dowiedzieć, że w 2020 roku odnotowano 424 mln „blikowych” transakcji. To prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Łącznie od czasu uruchomienia systemu (luty 2015 r.) użytkownicy zrealizowali 777 mln operacji.

Według NBP udział płatności gotówkowych w Polsce od 2005 r. spadł z 98 do 57%. Na koniec IV kwartału 2020 r. na polskim rynku było aż 42,9 mln kart płatniczych.

Wielka Brytania bezgotówkowa w 2024 r.

Global Payments Report 2021, przygotowany przez Worldpay z FIS, przewiduje, że do 2024 r. gotówka będzie stanowić zaledwie 7% zakupów w sklepach w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z 27% płatnościami w sklepach w 2019 r. Raport wykazał, że płacenie gotówką podczas zakupów w Zjednoczonym Królestwie spadło z 27% w 2019 r. do zaledwie 13% w zeszłym roku.

Raport Worldpay Global Payments, który analizuje obecne i przyszłe trendy w płatnościach w 41 krajach, wykazał, że podczas pandemii handel cyfrowy przyspieszył na całym świecie. We wszystkich badanych krajach wykorzystanie gotówki spadło o 10% w 2020 r. 

Świat bezgotówkowy coraz bliżej 

Świat bezgotówkowy jest w zasięgu ręki. Pandemia Covid-19 wzmocniła i tak już rosnące przejście na płatności cyfrowe i prawdopodobnie przyczyniła się do przyspieszenia ich wykorzystania od trzech do pięciu lat.

Kurtis Babczenko, lider globalnej bankowości i rynków kapitałowych oraz lider transformacji finansów USA w PwC.

Raport PwC przewiduje się, że globalny współczynnik płatności bezgotówkowych wzrośnie o ponad 80% od 2020 do 2025 roku, z ok. 1 biliona transakcji do prawie 1,9 biliona. Do 2030 będzie to wzrost prawie trzykrotny.

OBSERWUJEMY RÓWNIEŻ