Cudzoziemcy nie ustają w próbach przedostania się do Polski

W okolicy Przemyśla zatrzymano ośmiu nielegalnych imigrantów. Kryzys związany z wojną hybrydową i wprowadzeniem stanu wyjątkowego w części naszego kraju, wciąż przyciąga osoby, które chcą na tym ugrać swoje interesy. Tym razem jest to Fundacja Ludzie Przeciw Myśliwym. 

Wojna hybrydowa

Do sytuacji na wschodniej granicy Polski i UE odniosła się szefowa Komisji Europejskiej: ,,Spójrzmy na sytuację na granicach UE z Białorusią. Reżim w Mińsku użył ludzi do swoich celów. Załadował ich do samolotów i dosłownie wypchnął na granice z Unią. Nie możemy tego tolerować. Stąd szybka reakcja Unii na tę sytuację.”. 

Ursula von der Leyen zapewniam państwa członkowskie, że unia będziemy nadal wspierać Litwę, Łotwę i Polskę, w tej trudnej sytuacji, którą sama określiła „hybrydowym atakiem mający na celu destabilizację Europy.”

Straż graniczna czuwa 

Ostatnio funkcjonariusze odnotowali 230 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformował rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Zatrzymano też cztery osoby, które pomagały w tym procederze.  

Gierki wokół poważnych problemów

Stan wyjątkowy obowiązuje w wyznaczonych miejscowościach. Sytuacja jest poważna, jednak nie brakuje kolejnych osób, które traktują sprawę nie fair. Fundacja Ludzie Przeciw Myśliwym uważa, że zasieki na granicy polsko-białoruskiej są nielegalne i są groźne dla zwierząt. Zawiadamia w tej sprawie prokuraturę. 

Do zarzutu odniósł się minister Błaszczak.

Jak ujawniła stacja TVP Info, do wpisu na Facebooku użyto starych zdjęć z granicy chorwacko-słoweńskiej sprzed pięciu lat. 

Warto też przeanalizować, kto stoi za fundacją Ludzie Przecież Myśliwym. To Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Mężczyzna został dwa lata temu skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności. Powodem były oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Nielegalni migranci szukają nowych przejść

Jak podała SG, funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału zatrzymali sześciu obywateli Jemenu i dwóch 2 z Somalii. Przybysze nielegalnie przekroczyli granicę ukraińsko-polską. Mężczyźni w wieku od 17 do 23 lat zostali zatrzymani w górzystym i zalesionym rejonie w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu. Celem ich pieszej wędrówki miały być kraje Europy Zachodniej.

Obecnie trwają czynności związane z przekazaniem cudzoziemców w drodze readmisji z powrotem na Ukrainę. 

źródło fot. Twitter / mblaszczak

OBSERWUJEMY RÓWNIEŻ