Facebook walczy z „drugą pandemią”

Chodzi oczywiście o dezinformację związaną z koronawirusem. Kolejnym krokiem jest zapowiedź stworzenia „czarnej listy tematów, nieprawdziwych na temat pandemii. Takie posty będą automatycznie usuwane. Czy jednak algorytmy blokowania treści oprócz tych fałszywych nie będą ograniczać konstruktywnej dyskusji na Facebooku?

Nowe zasady usuwania „nieprawdy”

Gigant social mediów od początku ubiegłego roku walczy z fake news’ami na temat pandemii.Po konsultacjach między innymi z WHO, Facebook zdecydował się stworzyć „czarną listę” fałszywych tez związanych z epidemią:

  • Covid – 19 został stworzony przez człowieka,
  • Szczepionki nie są skuteczne,
  • Lepiej się zarazić niż zaszczepić,
  • Szczepionki są toksyczne, niebezpieczne lub powodują autyzm.

Więcej na temat usuwania treści i ich klasyfikacji jako szkodliwe można przeczytać tutaj: 

Aktualizacja zasad dotyczących walki z COVID-19 i środków ostrożności

Warto zauważyć, że konta/osoby/grupy, które regularnie będą postować obalone przez ekspertów twierdzenia mogą zostać na stałe usunięte. Oprócz powyższych ograniczeń, eksperci Facebooka stale będą weryfikować nowe informacje na temat pandemii i zestawiać je z obecną oficjalnie obowiązującą wiedzą ekspercką.

Portal Zuckerberg’a swoimi działaniami stara się wspierać walkę z Covid-19, jak i pandemią dezinformacji. Jak jednak wiemy z własnego polskiego facebookowego podwórka cenzura treści potrafi być mieczem obosiecznym. Niedawno wspominałem przypadek postów INP . Czy i tym razem treści będą automatycznie blokowane nawet gdy będą merytoryczną polemiką w dyskusji o szczepionkach. 

Najważniejsze działania Facebooka od początku pandemii

Od kwietnia ubiegłego roku, Facebook aktualizuje wpis o swoich działaniach w walce z pandemią. Portal od stycznia udostępnia też materiały WHO i innych zweryfikowanych organów przedstawiające informacje o chorobie. Chwali się również on dwoma miliardami ludzi, których udało mu się przekierować do zweryfikowanych witryn. Wyskakujące okienka na Facebooku i Instagramie odsyłające do faktów na temat sytuacji epidemiologicznej były klikane aż 350 milionów razy. 

Facebook zaznacza, że walka z pandemią musi przebiegać dwutorowo:

  • rozpowszechnianie zweryfikowanych informacji o epidemii i sposobie walki z nią,
  • zwalczanie dezinformacji i fake newsów dotyczących wirusa i kwestionujących jego istnienie.

Aby realizować drugie zadanie, FB współpracuje z wieloma organizacjami weryfikującymi fakty. Wciąż dołączają kolejni partnerzy. Wprowadził także program dotacji o wartości miliona dolarów, który stworzył współpracując z International Fact – Checking Network. 

Osoby weryfikujące wpisy na Facebooku mają za zadnie oznaczanie treści fałszywych przez etykietę ostrzegawczą informującą o kłamstwie w poście. Oprócz tego portal ogranicza ich zasięgi lub je usuwa.  

W samym marcu, aż 40 milionów postów zostało oznaczonych jako nośnik nieprawdy. Skuteczność w ograniczaniu zasięgu wyniosła aż 95%. tylko 5% użytkowników widzących posta z ostrzeżeniem o kłamstwie czytała go.

Facebook rozpoczął także akcję informowania o tym, że ktoś zareagował na treść, która okazała się fałszywa.

Aby ułatwić zdobycie wiedzy na temat pandemii, światowy gigant udostępnia również COVID-19 Information Centre zawierającą szereg faktów na temat wirusa. 

Źródło: Facebook, COVID-19 Information Centre, dane z 13.02.21 

Kolejne aktualizacje artykułu, przedstawiają, ile nieprawdziwych informacji udało się wykryć oraz jak ulepszane jest narzędzie informowania o usuwaniu treści, którą eksperci pracujący z Facebookiem oznaczyli jako fałszywą.

Aby sprawdzić czy filtr Facebooka rzeczywiście spełni swoje zadanie musimy poczekać na pierwsze wyniki zmian.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy