Zapaść polskiej służby zdrowia. Odpowiedzią uwolnienie zawodu lekarza?

W czwartkowe południe swoją działalność zainaugurowało Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Zostało powołane jako reakcja na aktualną sytuację w służbie zdrowia. Na czele organizacji miał stanąć prof. Mirosław Piotrowski, który w ostatnich wyborach kandydował na prezydenta RP.

„Naszą misją jest uwolnienie zawodu lekarza od zniewolenia i przywrócenie wolności zawodowej i naukowej. Propagowanie profilaktyki i leczenia zgodnego z wyborem lekarza i pacjenta” – czytamy w opisie na fanpage nowopowstałego stowarzyszenia.

Lobbyści farmaceutyczni mają kłopot

Na wieść o powstaniu inicjatywy entuzjastycznie zareagował m.in. Maciej Pawlicki. Dziennikarz oraz reżyser stał się znany ze względu na jeden ze swoich tekstów opublikowanym w tygodniku „Sieci”. W materiale pt. „Druga fala histerii” postawił dla niektórych kontrowersyjną tezę, że pandemia koronawirusa jest w głównej mierze społeczną paniką nakręcaną przez polityków i koncerny farmaceutyczne.

W jednym ze swoich tłitów dotyczących powołania Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców stwierdził, iż „lobbyści farmaceutycznych koncernów lada dzień zjawią się z walizkami pieniędzy by je hojnie „sponsorować”. I wymagać pełnego posłuszeństwa. No to mają kłopot”.

Z kolei znany w środowiskach narodowych ks. Roman Kneblewski na swoim Twitterze pełen euforii napisał: „Brawo! Brawo! Brawo!!! Może wreszcie się ukróci to bezczelne grasowanie izb lekarskich”.

Uwolnienie zawodu lekarza przede wszystkim

Jak wynika z rejestru KRS stowarzyszenie zostało zarejestrowane 22 maja 2021 roku. W opisie założeń organizacji możemy przeczytać następujące cele:

  • Wprowadzenia zasady wolności wykonywania zawodu lekarza w oparciu o aktualną wiedzę i doświadczenie, wolności od narzuconych procedur, z poszanowaniem praw człowieka wymienionych w „Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w dziedzinie biologii i medycyny”.  Umożliwienie leczenia zgodnie z sumieniem lekarskim i z zasadą „Primum non nocere”.
  • Zapewnienie wolności słowa i stworzenie przestrzeni do swobodnego i równego dialogu dotyczącego zagadnień medycznych i związanych z medycyną.
  • Stowarzyszenie będzie udzielać pomocy prawnej lekarzom – członkom PSNLiN
  • Będziemy prowadzić działania na rzecz realizacji podstawowego prawa człowieka i pacjenta do swobodnej, świadomej, opartej na szczegółowej informacji, zgodzie na leczenie, zabiegi profilaktyczne i diagnostyczne oraz możliwość wyboru terapii
  • Niemniej istotnym elementem działalności stowarzyszenia będzie prowadzenie działalności naukowej, oświatowej propagującej postawy prozdrowotne, nawiązywanie współpracy i wymiana doświadczeń z organizacjami lekarskimi i naukowcami w Polsce i na świecie.

Antyszczepionkowe władze stowarzyszenia

W przestrzeni społecznej pojawiały się głosy, iż na czele organizacji miał stanąć prof. Mirosław Piotrowski. Były europoseł z ramienia PiS oraz niezależny kandydat na prezydenta Polski w ostatnich wyborach. Jednak w rejestrze stowarzyszenia jego nazwisko nie widnieje.

Prezesem stowarzyszenia jest natomiast dr Dorota Sienkiewicz – pediatra i lekarz rehabilitacji z Białegostoku. W listopadzie 2018 roku zasłynęła za sprawą szeregu publikacji, w których sugerowała, że szczepionki mogą powodować autyzm, ADHD czy alergię. Dowodziła także nieskuteczności szczepień na COVID.

Nie jesteśmy przeciwnikami szczepień jednak informacje o planowanym szczepieniu 10 mln dzieci w Polsce preparatem inżynierii genetycznej p/Covid19 –tzw. szczepionką. głęboko nas niepokoją. Zdrowe dzieci mają otrzymać preparat genetyczny o nieznanym profilu bezpieczeństwa w momencie, gdy ich system odpornościowy i układ neurologiczny są jeszcze niedojrzałe i potencjalnie bardziej podatne na działania niepożądane niż osób dorosłych” – czytamy w wypowiedzi lekarki na stronie PSNLIN.

Z tego powodu Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i tamtejsza Okręgowa Izba Lekarska wystosowały wobec lekarki postępowanie wyjaśniające.


Zdjęcie tytułowe: Kadr z transmisji Inauguracyjnej Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy