Uważaj na niewybuchy

Policja przestrzega! Wraz z nadejściem wiosny i pracami polowymi, zwiększa się niebezpieczeństwo natrafienia na materiały wybuchowe. Te z pozoru niegroźne elementy zakopane w ziemi, mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, a nawet życiu. Podpowiadamy, jak postąpić ze znaleziskiem, aby nie doszło do wypadku.

Materiały z czasów II wojny światowej spotyka się stosunkowo często. Należą do nich zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny czy resztki niewybuchów. Najczęściej można się z nimi zetknąć podczas robót ziemnych. W ostatnim czasie na terenie całego kraju dokonano kilkunastu zgłoszeń o tego typu znaleziskach:

  • Bartoszyce – tylko 14 kwietnia odnotowano z tego regionu 6 interwencji w sprawie niewybuchów;
  • Gołdab – również 14 kwietnia rolnik znalazł na swoim polu pocisk artyleryjski, który został rozbrojony przez saperów;
  • Lidzbark Warmiński – między 12 a 14 kwietnia wpłynęły tu 3 zgłoszenia. W trakcie plac polowych odnaleziono granat moździerzowy, pocisk przeciwpancerny oraz moździerzowy;
  • Nidzica – ok. 15 kwietnia kierownik robót budowlanych poinformował o znacznej ilości niewybuchów. Grupa saperska odnalazła we wskazanym miejscu 10 sztuk amunicji artyleryjskiej, 73 sztuki amunicji i pociski strzeleckie. Podczas prac pirotechników wykryto kilkanaście innych niewybuchów.

Źródło: policja.pl

Niebezpieczne niewybuchy zakopane w ziemi

To błąd, jeśli uważamy, że z materiały wybuchowe możemy znaleźć tylko w czasie przeprowadzanych prac. Taka niebezpieczna niespodzianka spotkała naszego czytelnika podczas wycieczki na Pustynię Błędowską. Wyprawa została przerwana, ponieważ stojąc na parkingu i kopiąc delikatnie butem w ziemię, natknął się na pocisk. Niezwłocznie skontaktował się z najbliższym komisariatem policji. Funkcjonariusze polecili zabezpieczyć teren i czekać na przybycie patrolu, co zajęło aż 4 godziny. Nasz czytelnik zastosował się do poleceń.

Wyobraźmy sobie jednak, co mogłoby się wydarzyć, gdyby nie posłuchała i kontynuowała swoje wycieczkowe plany. Czasami lepiej poświęcić swój czas i zmienić plany wycieczkowe niż narazić siebie lub kogoś na niebezpieczeństwo.

Policja radzi, jak co zrobić w przypadku znalezienia materiałów wybuchowych:

  • Nie odkopywać. Nie kopać. Nie dotykać. Nie oglądać. Nie przenosić. Nie wrzucać do ognia.
  • Miejsce wyraźnie -oznaczyć i zabezpieczyć.
  • Przekazać informację na policję:
  • precyzyjnie określić miejsce odnalezienia;
  1. określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość;
  2. podać telefon do osoby informującej o znalezisku.

Ciekawość może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a nawet zagrozić życiu. Potwierdza to historia chłopca z Libiąża. W grudniu ubiegłego roku czternastolatek znalazł w lesie granaty z okresu II wojny światowej. Postanowił je wyczyścić. W trakcie ich czyszczenia doszło do wybuchu. Eksplozja uszkodziła jego ciało, a odłamki powbijały się nawet w ściany garażu.

Policja i służby podkreślają, że wybuchy nie ulegają przeterminowaniu.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy