Postęp w śledztwie „Odwrócony łańcuch dystrybucji leków”

Jak informuje Komenda Główna Policji, kolejne miesiące pracy zaowocowały zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów pięciu osobom. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem prokuratury. Zorganizowana grupa przestępcza działała na bardzo szeroką skalę. 

Nielegalny wywóz leków

Okresowe braki niektórych leków w aptekach to poważny problem. Zwłaszcza, gdy chodzi o medykamenty na ciężkie choroby jak np. leki onkologiczne czy kardiologiczne. 

Środowisko farmaceutyczne nie ma wątpliwości, że za takimi brakami stoi tzw. mafia lekowa. Medykamenty, które za granicą kosztują drożej, są w nielegalny sposób wywożone z Polski. Odbywa się za pomocą wieloetapowego mechanizmu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. 

Ten nielegalny proceder szczegółowo wyjaśnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny: 

„Odwrócony łańcuch dystrybucji leków” to pojęcie stworzone w polskiej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej dla opisu nielegalnej praktyki stosowanej przez przedsiębiorców w celu niezgodnego z prawem pozyskania preparatów leczniczych dla celów eksportowych. Większość wywożonych produktów to, produkowane przez globalne koncerny, leki oryginalne i rozpoznawalne na rynkach europejskich. Proceder w mniejszym stopniu dotyczy leków generycznych, odpowiedników leków oryginalnych.

W ramach tego procederu preparaty pozyskane przez apteki i hurtownie w nielegalnym łańcuchu dystrybucji zamiast do polskich pacjentów, trafiają do sieci eksportujących leki zagranicę. Zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze jedynie pacjentom, hurtownie natomiast nie mogą zaopatrywać się w aptekach. W ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystywali różne mechanizmy, aby leki z aptek trafiały do hurtowni eksportujących leki. Symulowali konieczność utylizacji leków przechowywanych w niewłaściwych warunkach, błędy w zamówieniach, które skutkowały „cofnięciem” towaru do hurtowni, wysyłali podstawionych pacjentów z plikami recept. Szczególnie niebezpieczny jest proceder tworzenia podmiotów leczniczych, których celem jest wystawianie zapotrzebowania na produkty lecznicze, a nie przyjmowanie pacjentów. Takie próby obchodzenia prawa będą uważnie monitorowane przez Ministra Zdrowia i organy rejestrowe podmiotów leczniczych. Inspekcja farmaceutyczna nie dysponuje uprawnieniami dotyczącymi nadzoru nad ordynacją lekarską i funkcjonowaniem podmiotów leczniczych.

Odwrócony łańcuch, szczególnie w przypadku trudno dostępnych preparatów ratujących życie, prowadzi do braków dostępności leków na polskim rynku oraz stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia polskich pacjentów: dochodzi do przesuwania terminów operacji, trudności w dostępie są przyczyną ciągłego niepokoju niektórych grup pacjentów.”

Olbrzymie śledztwo

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu prowadzą olbrzymie śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa zajmuje się nie tylko nielegalną dystrybucją leków, ale także praniem pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu oraz fałszowaniem dokumentów. 

Jak informuje KPW ,,śledczy na terenie kraju przeszukali do tej pory ponad 200 aptek, biur rachunkowych, miejsc zamieszkania oraz miejsc przechowywania dowodów oraz zatrzymali 21 osób, które usłyszały już zarzuty.” 

Najnowsze dane mówią o zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów kolejnym pięciu osobom. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz mienie. Łączna wartość to ok. 4 miliony złotych. Osobom zamieszanym w przestępczy proceder grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie planowane są już następne zatrzymania.

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy