Polska psychiatria dziecięca jest w ruinie?

Rząd przedstawił plan wsparcia psychiatrii dziecięcej. Środki, które ma na ten cel przeznaczyć to kropla w morzu potrzeb. Słaba kondycja leczenia chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży w połączeniu z pandemią, stanowi nie lada wyzwanie.

Poznaliśmy szczegóły dotyczące wsparcia rządowego dla psychiatrii dziecięcej w Polsce. W ty roku na ten cel ma być przeznaczone 220 mln zł. Takie dane przedstawił premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski podczas jednej z konferencji prasowych.

W kwietniu 2020 rozpoczęło działalność 138 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W planach finansowania oddziałów wojewódzkich NFZ są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z 1 poziomu sieci psychiatrii dziecięcej

— przekonywał premier podczas konferencji prasowej.

Propozycja jest pokłosiem doniesień o odrzuceniu poprawki Senatu ws. przyznania psychiatrii dziecięcej dodatkowych 80 mln zł. W 2020 r. nakłady na opiekę wzrosły z ok. 250 mln zł do powyżej 500 mln zł.

Przepełnione sale i dwie łazienki na 40 pacjentów

120 mln zł ma zostać przeznaczone na wszelkiego rodzaju prace remontowe oddziałów, na których przebywają dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi. Z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska możemy przekonać się, że potrzeby psychiatrii dziecięcej są naprawdę wielkie. W wielu szpitalach młodzi pacjenci nie mają zapewnionych podstawowych warunków bytowych.

Przepełnione, brzydkie sale i dostawki na korytarzach są typowym materiałem ilustrującym doniesienia medialne o stanie psychiatrii dziecięcej, a szpitale, dysponujące w większości wieloosobowymi salami i borykające się z dużym obłożeniem, nie mogą zapewnić kameralnych oraz spokojnych warunków leczenia

— czytamy w raporcie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

W dokumencie możemy przeczytać również o niezadowalających warunkach sanitarnych. Podany jest przykład jednego ze szpitali, który przy 40 pacjentach miał dostępne tylko dwie łazienki. Są to oczywiście jednostkowe przypadki, niemniej jednak nie powinny w ogóle występować. Podobnie rzecz się ma z separatkami (pomieszczenia, dla pacjentów, którzy wymagają izolacji). Na 31 oddziałów całodobowych, tylko 11 było wyposażone w te pomieszczenia.

Aplikacja mobilna remedium na uzależnienie cyfrowe

Minister zdrowia zapowiedział, że w ramach zaplanowanych działań jest również dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Adam Niedzielski zaznaczył, że jest to konsekwencja okresu pandemii.

W tym czasie dzieci większość swoich aktywności przeniosła do siec. Ekran komputera czy smartfona stał się dla nich jedynym oknem na świat. Minister napomknął także o grach wideo, widząc w nich jedną z głównych rozrywek czasów COVID-19.

Ma powstać również specjalna całodobowa infolinia. Wśród planów jest też stworzenie dedykowanej aplikacji (na razie nie podano o niej żadnych szczegółów). Obie te inicjatywy mają służyć wsparciu dzieci i młodzieży.

Na walkę z uzależnieniem cyfrowym popłynie 20 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na stworzenie infolinii, aplikacji mobilnej oraz liczne kampanie społeczne.

Niepokojące dane

Jak możemy przeczytać w raporcie NIK, system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zaspokaja w pełni potrzeb tej populacji pacjentów. Nie zapewnia również kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

„Profilaktyka zaburzeń psychicznych była niewystarczająca. W ponad połowie skontrolowanych placówek udzielających świadczeń ambulatoryjnych nie prowadzono profilaktyki zaburzeń psychicznych” – podaje raport.

Niepokojące są też dane przedstawione przez Komendę Główną Policji. Według nich Liczba prób samobójczych wśród nieletnich w ostatnich latach systematycznie rośnie. Na ten temat pisałem we wcześniejszym tekście.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy