Polska inwestuje w greckie hotele

Podczas, gdy polska turystyka przeżywa bardzo trudny okres, polscy podatnicy nieświadomie wspomagają ten sektor tylko, że w Grecji. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w sieć hoteli w Republice Greckiej. Zajmie się tym spółka Rainbow Tours.

Dofinansuj Greka

Rainbow Tours to polskie biuro podróży i jeden z największych touroperatorów w naszym kraju. Oprócz tego firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. W najbliższej przyszłości biuro zamierza zbudować własne hotele w Grecji. Spółka chce wykorzystać sytuację wokół pandemii i związany z nią spadek cen. I nie byłoby w tym żadnego problemu, gdyby nie fakt, że polscy podatnicy dołożą się do tych inwestycji.  

Hotele wybuduje White Olive, czyli grecka spółka zależna Rainbow Tours. Państwowy Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w tą spółkę aż 9 mln euro.

Należący do grupy PFR Fundusz Ekspansji Zagranicznej finalizuje właśnie proces inwestycji w White Olive.

„Sfinalizowanie tej transakcji cieszy nas podwójnie. Po pierwsze i najważniejsze oznacza nowe możliwości inwestycyjne dla naszej hotelowej spółki. To dobry moment na inwestycje w hotelarstwie i turystyce, bo aktywa wyceniane są taniej niż przed pandemią. Warto tę okazję wykorzystać. Decyzja PFR o zaangażowaniu w White Olive pokazuje też, że rynek dobrze ocenia perspektywy naszego biznesu. To bardzo pozytywna wiadomość po niełatwym dla całej branży turystycznej roku.” – mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours.

Jak czytamy na stronie Rainbow, spółka White Olive prowadzi obecnie pięć nowoczesnych hoteli na greckich wyspach. Pozyskany kapitał ma być przeznaczony na dalszy rozwój działalności. W planach ma pozyskiwanie i remontowanie kolejnych obiektów hotelowych.

Decyzja PFR budzi mieszane uczucia w sytuacji, kiedy polscy hotelarze, właściciele pensjonatów i kwater ponoszą bardzo bolesne skutki finansowe wprowadzonego przez rząd lockdownu. W sieci już pojawiają się krytyczne głosy.

Pytanie czy w tym ciężkim czasie polski rząd nie powinien bardziej wspierać finansowo rodzime firmy turystyczne, zwłaszcza małych i średnich właścicieli obiektów agroturystycznych?

,,W skali całego 2020 roku spadek ruchu turystycznego, mierzonego liczbą noclegów udzielonych w obiektach turystycznych, wyniósł 45 proc. Jeżeli jednak wyłączyć z tego zestawienia styczeń i luty, to spadek ten był jeszcze głębszy, bo pięciokrotny. Od marca do kwietnia udzielono zaledwie 22 proc. liczby noclegów w porównaniu do stanu sprzed roku” – powiedziała Paula Kukołowicz z zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla PAP.

Kryzys w turystyce to problem globalny. Z powodu pandemii Covid -19 branża zanotowała straty w wysokości 4,5 biliona dolarów. Zlikwidowano 62 miliony miejsc pracy. To dane z ostatniego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy