Młodzieńcza głupota czy rosnący, lewicowy ekstremizm?

Michał Nowicki syna Wandy Nowickiej zatrzymało ABW. Podstawą do jego złapania  było zarządzenia prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota w związku z podejrzeniem propagowania przez niego totalitarnego ustroju komunistycznego, a także podżegania do niszczenia mienia. Działanie agencji było związane z niemożnością doręczenia wielokrotnych wezwań do stawienia się w celu złożenia wyjaśnień w prowadzonych postępowaniach.

Według informacji PAP uzyskanych od Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, zatrzymany, na jednym z portali społecznościowych prowadzi kanał o charakterze ekstremistycznym, propagując na nim ustrój komunistyczny. Apeluje o utworzenie w Polsce na drodze rewolucji państwa komunistycznego, nawołuje do totalitarnych praktyk i metod działania, w tym do niszczenia pomników żołnierzy wyklętych i pomnika Romana Dmowskiego. Zachęca także do ataków na księży, przedsiębiorców oraz mordowania i torturowania żołnierzy Wojska Polskiego pełniących misje zagraniczne. 

Jak podkreśla Żaryn, treści tworzone przez Michała Nowickiego zawierają też pochwałę ataku Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r., które określa mianem „interwencji humanitarnej”, a także Zbrodni Katyńskiej. Zatrzymany przekonywał także o niemieckiej odpowiedzialności za ludobójstwo na Polakach z 1940 r. w Katyniu

Jak przyznaje sam Michał Nowicki na nagraniu zamieszczonym w sieci, nie jest to pierwszy eksces z jego udziałem. 

Działał on w warunkach recydywy po uprzednim skazaniu za popełnienie podobnych czynów już w 2010 r. Wówczas prowadził portal Lewica Bez Cenzury, gdzie znalazły się treści nawołujące do niszczenia miejsc pamięci. 

Posłanka Wanda Nowicka odmówiła skomentowania sprawy. Podkreśliła również, że jest zaskoczona całą sytuacją.

Zatrzymany odmówił składania zeznań i po przesłuchaniu został zwolniony do domu. Publicznie zapowiedział złożenie zażalenia na czynności podjęte przez funkcjonariuszy ABW.

Zaprezentowane fakty niewątpliwie są bardzo niepokojące i powinny być przez aparat ścigania oraz wymiar sprawiedliwości dokładnie zbadane. Oto Panu Nowickiemu obowiązujący w naszym kraju ustrój nie podoba się na tyle, że nawołuje wprost do jego obalenia na drodze rewolucji komunistycznej. Milczenie matki – prominentnej działaczki Lewicy, jest w tym kontekście bardzo wymowne. Zasadnym staje się pytanie – czy mamy do czynienia z rodzącym się lewicowym ekstremizmem?    

Pocieszające w zaprezentowanej sytuacji pozostaje jednak to – do czego przyznaje się sam „towarzysz Michał” – że prowadzony przez niego portal jest nielicznie odwiedzany przez samych polskich komunistów i ich sympatyków.

źródło fot. www.gov.pl

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy