Marsze antyszczepionkowe w Europie

We Francji panuje silny opór przeciwko strategii rządu przyjętej do walki z Covid-19. Już piąty tydzień z rzędu organizowane są demonstracje przeciwko paszportowi sanitarnemu. W sobotę 14. sierpnia zaplanowanych jest ponad 200 wieców, a na ulicach spodziewanych jest ponad 250 000 ludzi. Podobne protesty odbywają się niemal w całej Europie.

Francuzi protestują

Według informacji podanych przez portal ouest-france.fr. Tylko w zeszłym tygodniu na ulice wyszło 237 000 przeciwników polityki szczepień i paszportu sanitarnego, w tym 17 000 w samym Paryżu. Jeśli w sobotę na ulice wyjdzie spodziewane 250 tysięcy Francuzów to potwierdzi się trend rosnący.

  • 24 lipca – demonstrowało 161 000 osób
  • 31 lipca – demonstrowało 204 000 osób
  • 7 sierpnia – demonstrowało 237 000 osób

Jak wskazuje dr Lucyna Kulińska w marszach wbrew pozorom biorą udział nie tylko osoby niezaszczepione. Część obywateli uważa, że łamane są prawa człowieka i dlatego wychodzi na ulice. Włączają się też aktywnie ludzie z ruchu żółtych kamizelek. Nasza ekspertka do spraw geopolityki stwierdza, że protestują głównie ,,biali tubylcy”. Natomiast Arabowie mieszkający we Francji nie chcą się szczepić.

Co budzi opór społeczny?

We Francji od kilku dni obowiązuje restrykcyjny  paszport COVID-owy. Pełne zaszczepienie lub posiadanie negatywnego testu jest warunkiem korzystania z usług kawiarnii i restauracji, w centrach handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych,  w dalekobieżnych pociągach i autobusach oraz w placówkach opieki medycznej. Zgodnie z ustawą covidową do 15 września OBOWIĄZKOWO  musi zaszczepić się personel w domach opieki społecznej, szpitalach i  przychodniach, ratownicy pracujący w pogotowiu oraz strażacy. Jeśli są już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki, to mają czas do 15 października. Jeśli lekarze oraz pielęgniarki nie poddadzą się szczepieniom to zostaną z nimi rozwiązane umowy o prace i przestaną dostawać pensje.

Aktualną sytuację we Francji negatywne ocenia dr Kulińska. ,,Macron złamał wszystkie zasady, złamał konstytucję”. Nasz ekspertka wskazuje, że nad Sekwaną mamy do czynienia z totalitaryzmem.

Emocje wokół polityki szczepionkowej

Obywatele różnych państw mają obawy i wątpliwości co do strategii walki z pandemią.  Na początku sierpnia co najmniej 5 tysięcy Niemców wyszło na ulice Berlina. Doszło tam do starć z policją, w użyciu był gaz pieprzowy.

Protesty odbyły się też we Włoszech, Grecji, Australii oraz na Litwie. W Wilnie około 4 tysiące ludzi protestowało przed parlamentem. Litewski rząd przymierza się do wprowadzenia solidnych restrykcji od 13. września. Jeśli wejdą w życie to, tylko posiadacze tzw. paszportu możliwości będą mogli robić zakupów w dużych centrach handlowych czy odwiedzać chorych w szpitalu. Paszport ma być również konieczny przy korzystaniu z  komunikacji czy lokali gastronomicznych.

Protesty odbywają się także w Polsce. Tydzień temu około 3,5 tysiąca osób wyszło na ulice Katowic uczestnicząc w Wielkim Śląskim Marszu Wolności. Wśród wznoszonych haseł było m.in. ,,stop segregacji sanitarnej”.

źródło fot. 20minutes.fr

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy