Lombardy a lichwa – co się tam dzieje?

Zawirowania związane z pandemią uderzyły niejednego Polaka po kieszeni. Dlatego rząd postanowił pomóc obywatelom ograniczając pozaodsetkowe koszty kredytu. Jednak ludziom brakowało pieniędzy i udali się do lombardów. Tam wpadli w szpony prawdziwej lichwy. 

Ratowanie finansów Kowalskiego

Pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia działalności gospodarczej poskutkowały trudnościami natury ekonomicznej dla wszystkich. Wiele osób stanęło w obliczu znacznego obniżenia się dotychczasowych dochodów. Takie sytuacje rodzą ryzyko wpadnięcia w pułapkę zadłużenia. Aby temu zapobiec, prezes UOKiK przygotował pakiet rozwiązań.

Źródło: https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1242793490309943297 

Przyjęta specustawa covidowa wprowadziła redukcję dopuszczalnego poziom pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Zaczęto udzielać mniej pożyczek.  Ludzie natomiast potrzebowali gotówki, niektórzy wręcz dramatycznie. I co się stało? Polacy ruszyli do lombardów. 

Lombardy – pomoc czy zdzierstwo? 

Źródło: https://twitter.com/Federacja_PL/status/1400755457044619266 

Niestety jak wynika z raportu przygotowane przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców lombardy wykorzystują trudną sytuacje finansową ludzi. 

,,Odsetki wahają się w bardzo szerokim zakresie i wynoszą od 0,66 proc. do ponad 1,5 proc. dziennie.  Poza wysokością odsetek, realnym kosztem transakcji jest różnica między wartością rynkową a wyceną przedmiotów w lombardzie. Klienci deklarują w badaniach, że otrzymują średnio 224 zł mniej niż zakładali przed transakcją. Nie negocjują jednak tych wycen. W efekcie średnia wycena przedmiotu oddawanego do lombardu wynosi zaledwie ok. 35 proc. jego rynkowej wartości.” – czytamy na stronie ZPP. 

Komisy obchodzą również przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Więcej na temat realiów korzystania z ich usług można przeczytać w opracowaniu związku z maja br.

Źródło: https://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2021/05/Lombardy-wersja-elektroniczna-9-c.pdf 

Pozostaje pytanie czy uda się skutecznie ucywilizować zasady panujące w lombardach? 

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy