„Jak daleko (youtuber) posunie się za pieniądze”

Od tygodnia w sieci jest głośno po zamieszczeniu filmik przez popularnego youtubera o pseudonimie Kamerzysta. Chodzi o materiał, w którym autor kanału wraz ze znajomymi poddaje chłopaka upokarzającym wyzwaniom. Analizując to, co pomysłodawcy zabawy mówią i jak się zachowują, można odnieść wrażenie, że film przedstawia to, do czego oni są wstanie „posunąć się za pieniądze” z reklam i wyświetleń.

„Mam poj*ba, który za kasę zrobi wszystko”

Takie słowa padają na początku wspomnianego materiału z ust niejakiego PuszBarbera. Wraz z autorem kanału decydują się stworzyć patologiczną wersję popularnego programu „Milionerzy”. Ustalają budżet wysokości dziesięciu tysięcy złotych, które planują dawać chłopakowi w zamian za coraz bardziej upokarzające zadania. Poniżej znajduje się lista stworzona w oparciu o filmik, wraz z „wyceną” poszczególnych działań.

Jednak od pewnego momentu twórcy przestali podawać wartości danych zadań świetnie się bawiąc z faktu, że ich gość nie ma oporów przed wykonywaniem najobrzydliwszych poleceń.

„Dzisiaj szykuje się gruby odcinek”

Zjedz garść ziemi100 złotych
Skocz z balkonu do kontenera na śmieci200 złotych
Rozbij 20 „cegieł” na głowie500 złotych
Rozbierz się do bielizny, wyłów śmieci z jeziora i w nim popływaj1000 złotych
Masz paść na ziemie przed przechodzącą dziewczyną i polizać jej butyOd tego wyzwania youtuberzy nie podawali kwoty, jaką oferują za kolejne zadania
Wytarzaj się w błocie, idź do biedronki, zjedz bułkę i ucieknij
Sklej ręce klejem „kropelką”
Zjedz kupę z kuwety
Pocałuj swoją dziewczynę
Wjedź do „szamba” (studzienki pod domem)

Przed wykonaniem powyższych zadań, autorzy skomentowali swój plan stwierdzeniem, że „widzowie to docenią”. Na padające w komentarzu podejrzenie, że zwerbowany do odcinka chłopak jest upośledzony, stwierdzono, że „Tacy do odcinków są najlepsi”, bo można się z nich pośmiać.

„Chyba jej się nie spodobało”

Te słowa słyszymy w odpowiedzi na oburzenie obcej dziewczyny, która padła ofiarą twórców. Swoją reakcją niezadowolenia z faktu, że obca osoba polizała jej buty wywołała głównie śmiech.

Po wyzwaniu, które polegało na rozbijaniu głową cegieł „ochotnik” nabawił się sporego guza na czole. Zadowoleni z siebie youtuberzy dostali, jak to określili „natchnienia” pod kościołem i następnie kazali wykonawcy challeng’u rozebrać się do bielizny, wytarzać w błocie i pobiec do sklepu biedronki zjeść bułkę. Jak zrelacjonował ochotnik zadania za bułkę nie zapłacił.

„Lubię się znęcać nad ludźmi”

Takie stwierdzenie pada z ust niejakiej Wioli, która postanowiła dać chłopakowi zadanie zjedzenia kocich odchodów. Już podczas tego fragmentu uzasadnione są odruchy wymiotne. Twórcy kanału zaskakują raz jeszcze i każą bohaterowi odcinka pocałować swoją nieświadomą niedawnych wydarzeń dziewczynę. Na jej reakcję na okropny zapach z ust chłopaka podobnie jak wcześniej zareagowali śmiechem.

Po tych dwóch wyzwaniach automatycznie została uruchomiona reklama jednego z dostawców żywności. Nie wiem, kto po tym wszystkim miałby ochotę cokolwiek zjeść, ale jak widać YouTuberzy chcą zarobić na zdobytych wyświetleniach.

Ostatnim wyzwaniem było wejście do studzienki kanalizacyjnej. Gość youtuberów wszedł po kolana do szamba. Kamerzysta podsumował określeniem „wszedł, ale nie mogę mu tego zaliczyć”. Jak wytłumaczył liczył, że ten wejdzie do studzienki po szyję.

„Pazerny na kasę”?

Czy rzeczywiście osoba wykonująca zadania w programie jest chciwa, czy może nie w pełni świadoma popełnianych czynów? Takie wątpliwości podniosła na swoim profilu jedna internautka. Stwierdziła, że zna chłopaka i według jej informacji był on wychowankiem domu dziecka oraz jest niepełnosprawny intelektualnie.

Autorka postu zapowiedziała, że jeden z radców prawnych zdecydował się za darmo reprezentować jego prawa podczas ewentualnego procesu. Jeżeli te słowa zostaną potwierdzone, możemy mieć do czynienia z popełnieniem co najmniej jednego przestępstwa przez młodych „twórców”.

Artykuł 207 Kodeksu Karnego [Znęcanie się]

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Filmik w ciągu pięciu dni od zamieszczenia obejrzało niemal 400 000 osób. Zdobył aż 29 tys. reakcji „To mi się podoba”. Odpowiedź „To mi się nie podoba” udzieliło 13 tysięcy widzów.

W akcję przeciw tej treści włączają się kolejne grupy na Facebook’u i portale internetowe strony internetowe. Wspólnie apelują o pomoc w usunięciu filmiku Kamerzysty przez zgłaszanie go do administratora serwisu YouTube.

Będziemy na bieżąco informowali o postępach w tej sprawie. Zachowanie twórców zdecydowanie zasługuje na potępienie, niezależnie od tego, czy odcinek był reżyserowany, czy nie. Ogromny potencjał demoralizacyjny tego materiału jest przerażający. Tym bardziej, że filmik jest w pełni otwarty.

źródło fot.wykop.pl

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy