Francja boi się ataków na kościoły w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Nastroje przed 15 sierpnia nie są optymistyczne. Rząd wzmacnia ochronę miejsc kultu przed nadchodzącym świętem maryjnym. Francuscy katolicy opłakują śmierć księdza zamordowanego kilka dni temu prze rwandyjskiego imigranta Emmanuela Abayisengę. Wcześniej duchowny udzielił mu schronienia.

Kolejna zbrodnia

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. To bardzo ważny dzień dla francuskich katolików.
 W kraju nad Sekwaną odbywają się nabożeństwa, procesje i pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. We Francji jest także wiele katedr i kościołów poświęconych Wniebowzięciu Maryi, gdzie mają miejsce specjalne uroczystości. Francja jest krajem, gdzie systematycznie narasta wrogość do chrześcijaństwa. Dochodzi do ataków na kościoły, cmentarze i podpaleń świątyń.

Kilka dni temu wydarzyła się kolejna dramatyczna i odrażająca zbrodnia na katolickim duchownym. Ksiądz Olivier Maire został zamordowany przez 40- letniego Rwandyjczyka w Sain-Laurent-sur-Sevre w zachodniej Francji. Imigrant Emmanuel Abayisenga, przyznał się na policji do zabicia kapłana.

To, co dodaje sytuacji dodatkowego dramatyzmu i wywołuje poczucie niesprawiedliwości i niezrozumienie, to fakt, że wcześniej ksiądz udzielił temu Rwandyjczykowi opieki i schronienia.

W toku śledztwa wyszło, że morderca księdza brał udział w podpaleniu XV- wiecznej katedry w Nantes w ubiegłym roku. Został po tym aresztowany, a następnie wyszedł na wolność, gdzie oczekuje na proces. Za mężczyznę poręczył wtedy ks. Hubert Champenois rektor katedry w Nantes. Dlaczego imigrant nie siedzi w więzieniu za podpalenie katedry? Sprawa jest bulwersująca. O komentarz do niej poprosiłam doktor Lucynę Kulińską.

,,Teoretycznie gdyby to zrobił jakikolwiek Francuz czy Polak, to by siedział w więzieniu i czekał na proces. A jak było z tym Rwandyjczykiem, który ponadto miał problemy psychiczne? Oni go trochę potrzymali a potem wypuścili bez środków do życia. Ksiądz, którego zamordował, przygarnął go, dal mu jeść i schronienie. Rwandyjczyk miał mieć proces. I na dwa dni przed rozpoczęciem procesu zabił księdza, który go żywił. Rwandyjczyk nie trafił do więzienia tylko do szpitala psychiatrycznego. Czyli znowu się wyślizgnął. Francji nie opuści. Potem stwierdzą, że go wyleczyli i go znów wypuszczą”.

Wzmocnienie ochrony świątyń w Święto Wniebowzięcia NMP

W obliczu takiej sytuacji rząd stawia w stan gotowości siły antyterrorystyczne, by chroniń miejsca kultu przed potencjalnymi atakami 15 sierpnia – informują francuskie media.

,,Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju i bieżące wydarzenia wymagają szczególnej uwagi w miejscach symbolicznych czy też skupiających w tym okresie wiele osób” powiedział Gerald Darmanin, szef francuskiego resortu spraw wewnętrznych.

źródło fot. fexels.com, Julia Volk

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy