Firma GameStop, wywołała trzęsienie ziemi na Wall Street

Od przyjaciół z USA nadeszły do mnie ekscytujące wieści.  Nieznana poza rynkiem amerykańskim, niewielka firma spowodowała skandal finansowy sięgający szczytów władzy.

Sytuacja podobna do tej która wywróciła bank Lehman Brothers w czasie krachu roku 2008.  Ponieważ dla przeciętnego Polaka to sprawy mało znane i często niezrozumiałe postanowiłam je przybliżyć. Tym bardziej, że w są w to zamieszane firmy i fundusze, które finansowały kampanię Joe Bidena.

Czym jest firma GameStop?

GameStop to upadająca firma prowadząca sieć sklepów sprzedających gry komputerowe i konsole. Na początku roku 2020 akcje tej firmy wahały się między 2 a 4 $ za akcję. Spekulanci giełdowi postanowili przejąć firmę używając metody zwanej Short Sale. Polega ona na tym, że firma inwestycyjna pożycza akcje GameStop od właściciela po cenie rynkowej, a następnie sprzedaje je na giełdzie po cenie dyskontowej. W chwili, gdy akcje gwałtownie spadają, firma inwestycyjna odkupuje je i oddaje właścicielowi, zarabiając na różnicy wartości. Akcje pożycza się na określony termin, zazwyczaj to krótkoterminowe pożyczki. Firma inwestycyjna jest zobowiązana do oddania akcji i zapłacenie uzgodnionej ceny za udzielenie takiej pożyczki.

Wszystko działa pod warunkiem, że ceny akcji spadają. Problem zaczyna się w chwili, kiedy akcje firmy zaczynają rosnąć na wartości. Trzeba też pamiętać, że wszystkie tego typu transakcje są „ubezpieczone” przez banki instrumentem zwanym Credit Default Swap (Przerzucenie Ryzyka Kredytowego). O mechanizmie tym opowiada znany film „The Big Short”.

Przekręty, przekręty…

W przypadku GameStop firmy inwestycyjne pożyczyły ponad 140% istniejących akcji. Tak! Pożyczono ponad 40% więcej akcji niż w ogóle zostało wyemitowanych! Pożyczenie nieistniejących akcji nazywa się Naked Short i teoretycznie jest w świetle obowiązującego w USA prawa nielegalne.

W przekręt zamieszany był znany fundusz inwestycyjny Melvin Capital którego kapitał jeszcze nie tak dawno wynosił 12 miliardów dolarów.

Cuda z akcjami Game Stop

Spekulacje Short Sale firmy Melvin Capital na akcjach GameStop nie uszły uwadze inwestorów indywidualnych z forum internetowego Reddit. Tak przynajmniej wyglądała wersja oficjalna. Detaliczni inwestorzy, internauci od września 2020 roku zaczęli windować akcje GameStop, do niebotycznych sum. W styczniu 2021 roku osiągnęły poziom 483 $ za akcje.

Fundusz Melvin Capital w ciągu jednego dnia stał się bankrutem i wymagał dofinansowania przez fundusze Citadel i Point 72 (nota bene bardzo blisko związane z administracją prezydenta Joe Bidena) na kwotę 2.75 miliardów dolarów.  Kapitał funduszu Melvin Capital spadł z 12 miliardów do 8 miliardów dolarów. Short Sale akcji GameStop zmalał z 149% do 112%.

Problem nie zniknął

Akcje GameStop wahają się dzisiaj między 80 a 325 $ za akcję. Firmy inwestycyjne i banki komercyjne które ubezpieczają Short Sale ponoszą codziennie gigantyczne straty. Inwestorzy detaliczni powtarzają hasła „We like the stock” i „Hold the line!”. „My lubimy te akcje” i „Trzymać linie (szyk)!”

Tak więc niewielka firma GameStop może zagrozić całemu systemowi finansowemu USA, a co za tym idzie rynkom światowym.

Były inne firmy…

GameStop nie była bynajmniej jedyną firmą, którą finansjera z Wall Street próbowała lub próbuje zniszczyć stosując procedury Short Sale. Lista jest długa i znajdziemy tam znane marki.

Oto niektóre z nich:

  • AMC (sieć kin w USA),
  • BlackBerry,
  • Nokia,
  • Bed Bath and Beyond itp.

Wywindowanie akcji GameStop do poziomu powyżej 600 dolarów za akcje może potencjalnie wywołać efekt domina na pozostałych kontraktach Short Sales, co oznaczałoby załamanie się płynności finansowej systemu finansowego USA. Pojawiają się nawet postulaty wstrzymania handlu, co sugerowała m.in. CEO giełdy NASDAQ.

Wielu internetowych brokerów – jak Robinhood Markets – już zablokowało możliwość sprzedaży m.in. akcji GameStop, co odbija się na ocenach aplikacji mobilnej w Google Play. To też poruszyło internautów, którzy z zasady kupują akcje, byle tylko nie dopuścić do spadku cen.

Problem „papierowego srebra”

Sytuację pogarsza działanie Short Sale na rynku tzw. “papierowego srebra” czyli opcji srebra, opartego na fizycznym kruszcu. Producenci srebra mają dzisiaj ogromne problemy z wypełnieniem składanych zamówień na fizyczne srebro. Banki, które posiadają papierowe srebro są ściśle powiązane z funduszami inwestycyjnymi i zabezpieczają Short Sale poprzez Credit Default Swaps.  Jest to arcyciekawy wymiar tej skomplikowanej historii, która dzieje się na naszych oczach.

Widzimy jasno, że rynek, wcale nie jest wolny. I w praktyce nie reguluje go już żadne państwo, a najwięksi gracze.

Zagadka, a może pobożne życzenia…

Nie wszyscy wierzą, że za wywindowaniem GameStop stoją zwykli szeregowi nabywcy akcji, internauci. Nie brak głosów, że z tą operacją są powiązane osoby z administracji byłego prezydenta, które doskonale orientują się w słabych punktach amerykańskiego systemu bankowo-inwestycyjnego.

Czy ekipa Joe Biden’a nie będzie w stanie wydrukować wystarczającą ilość pieniędzy by pokryć straty poniesione przez firmy inwestycyjne i banki które są zamieszane w ten skandal? Sytuacja jest trudna, bo jak wspominałam firmy te aktywnie wspierały wybór Joe Bidena na prezydenta.

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy