Większość Polaków popiera budowę płotu.
Przeskocz do sekcji:
Śledząc wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej widać, że decyzja o stanie wyjątkowym była słuszna. Według informacji rzecznika prasowego Straży Granicznej, ppor. Annę Michalską – w ostatnim czasie doszło do 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Strażnicy zatrzymali 36 imigrantów. Jak wynika z sondażu pracowni Social Changes zdecydowana większość Polaków opowiada się za budową solidnego ogrodzenia na granicy naszego kraju.
Presja migracyjna trwa
Straż Graniczna upubliczniła nagranie z kamery termowizyjnej, które pokazuje skalę kryzysu migracyjnego. Na filmie widać jak 85 Irakijczyków nielegalnie dostało się z Białorusi do Polski.
,,Presja migracyjna na odcinku polsko-białoruskim cały czas się utrzymuje. Tych nielegalnych prób przekroczenia granicy cały czas jest sporo” – poinformowała ppor. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.
Przekazała też, że nie zmienia się sytuacja w koczowisku migrantów w pobliżu Usnarza Górnego. Mają oni zapewnioną żywność i papierosy oraz doładowane telefony komórkowe. Można się spodziewać kolejnych prób przedostania się do naszego kraju.
Premier uspokaja
Do sytuacji odniósł się w mediach społecznościowych szef rządu Mateusz Morawiecki.
Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Rady Ministrów, rozporządzeniem z 2 września wprowadził stan wyjątkowy na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Łącznie obejmuje on 183 miejscowości.
Polacy murem za płotem
Z sondażu pracowni Social Changes, przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl, wynika, że ponad połowa Polaków popiera budowę ogrodzenia na granicy.
Stan wyjątkowy a lokalni przedsiębiorcy
Ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przynoszą straty dla lokalnego biznesu. Głównie dla branż gastronomicznej i turystycznej. Do wielu z miejscowości, objętych ograniczeniami, nie mogą wjechać osoby, które nie są ich mieszkańcami.
Rekompensata takich strat jest obowiązkiem władz wynikającym z przepisów prawa.
Artykuł 2, pkt. 1 Ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
,,Każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie.”
Rząd zapowiada, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty w wysokości 65% przychodu z poprzednich trzech miesięcy prowadzenia działalności.
źródło fot. Twitter / Mariusz Błaszczak