Większość Polaków popiera budowę płotu.

Śledząc wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej widać, że decyzja o stanie wyjątkowym była słuszna. Według informacji rzecznika prasowego Straży Granicznej, ppor. Annę Michalską – w ostatnim czasie doszło do 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Strażnicy zatrzymali 36 imigrantów. Jak wynika z sondażu pracowni Social Changes zdecydowana większość Polaków opowiada się za budową solidnego ogrodzenia na granicy naszego kraju.

Presja migracyjna trwa 

Straż Graniczna upubliczniła nagranie z kamery termowizyjnej, które pokazuje skalę kryzysu migracyjnego. Na filmie widać jak 85 Irakijczyków nielegalnie dostało się z Białorusi do Polski. 

,,Presja migracyjna na odcinku polsko-białoruskim cały czas się utrzymuje. Tych nielegalnych prób przekroczenia granicy cały czas jest sporo” – poinformowała ppor. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej. 

Przekazała też, że nie zmienia się sytuacja w koczowisku migrantów w pobliżu Usnarza Górnego. Mają oni zapewnioną żywność i papierosy oraz doładowane telefony komórkowe. Można się spodziewać kolejnych prób przedostania się do naszego kraju. 

Premier uspokaja 

Do sytuacji odniósł się w mediach społecznościowych szef rządu Mateusz Morawiecki. 

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Rady Ministrów, rozporządzeniem z 2 września wprowadził stan wyjątkowy na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Łącznie obejmuje on 183 miejscowości. 

Polacy murem za płotem

Z sondażu pracowni Social Changes, przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl, wynika, że ponad połowa Polaków popiera budowę ogrodzenia na granicy. 

Źródło: wpolityce.pl

Stan wyjątkowy a lokalni przedsiębiorcy

Ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przynoszą straty dla lokalnego biznesu. Głównie dla branż gastronomicznej i turystycznej. Do wielu z miejscowości, objętych ograniczeniami, nie mogą wjechać osoby, które nie są ich mieszkańcami. 

Rekompensata takich strat jest obowiązkiem władz wynikającym z przepisów prawa. 

Artykuł 2, pkt. 1 Ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

,,Każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie.”

Rząd zapowiada, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty w wysokości 65% przychodu z poprzednich trzech miesięcy prowadzenia działalności.

źródło fot. Twitter / Mariusz Błaszczak

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy