Prawdziwa hossa dla polskich rolników?

Na naszej rodzimej wsi ma żyć się lepiej. Bardziej komfortowo, nowocześnie i bezpiecznie. Tak wynika z zapowiedzi szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy. Sprawdzamy jakie rozwiązania proponuje Polski Ład dla rolników? 

Będzie lepiej? 

Konkretne propozycje, które mają poprawić sytuację rolników to: 

 1. wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,
 2. uwolnienie rolniczego handlu detalicznego,
 3. ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych,
 4. więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich,
 5. Kodeks rolny,
 6. e-okienko dla rolnika,
 7. Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi,
 8. cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”,
 9. satelitarny system monitoringu upraw rolniczych.

Uwolnienie polskiej żywności 

Jednym ważniejszych nowych rozwiązań jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Chodzi o to, by rolnicy mogli sami sprzedawać wyprodukowaną przez siebie żywność bezpośrednio prywatnym osobom, restauracjom czy sklepom na terenie całej Polski. Sprzedaż będzie mogła być prowadzona również w formie wysyłkowej.

,,Rolniczy handel detaliczny, który wprowadzamy w +Polskim Ładzie+, to możliwość sprzedaży produktów rolników nie tylko na terenie gminy czy powiatu, ale także na terenie województwa i całej Polski. Do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana, na bardzo preferencyjnych warunkach”

premier Mateusz Morawiecki

Szef rządu wskazuje, że kupowanie polskiej żywności to koło zamachowe naszej gospodarki. 

Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych

Kolejny ważny krok ku polepszeniu życia na wsi to nowa ustawa o gospodarstwach rodzinnych. Ma być to wielka reforma ustrojowa polskiej wsi. 

,,Jestem przekonany, że wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy w Polskim Ładzie a szczególnie ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wpłyną na poprawę komfortu życia, bezpieczeństwo, unowocześnienie i wzmocnienie rodzinnych gospodarstw a tym samym sprawią, że wieś stanie się miejscem atrakcyjnym dla młodych ludzi i że rodzin rolników z roku na rok będzie coraz więcej”

Grzegorz Puda, minister rolnictwa

Szef resortu rolnictwa podkreśla, że ta ustawa ma przywrócić godność rolnika i zapewnić bezpieczeństwo. Ma też przynieść korzyści podatkowe, gospodarcze, społeczne i edukacyjne związane z dziedziczeniem. Rolnicy mają też mieć zagwarantowane wsparcie na wypadek klęski oraz wypłaty wynagrodzenia za płody rolne.

Co jeszcze ma się zmienić? 

Spośród planowanych zmian trzeba wyróżnić jeszcze: 

 • zwiększenie stawki dopłaty do 110 zł/1 ha; 
 • zmiany w dziedzinie cyfryzacji jak opracowanie Centralnego Systemu Informatycznego Zasobu Państwowej Ziemi czy satelitarnego systemu monitoringu upraw rolniczych;
 • jedno miejsce do składania przez rolników e-wniosków – tj. e-okienko. 
 • zmianach dotyczących przyznawania rolniczych emerytur – w tej chwili rolnik, który chce przejść na emeryturę, musi zdać swoje gospodarstwo – to ma się zmienić.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy