PIĘKNE I BESTIE

Być piękną, podziwianą, zostać modelką, prowadzić ciekawe i barwne życie. To marzenie bardzo wielu nastolatek. Im młodsze kobiety, tym większe parcie mają na wygląd i na to, by być szczupłą. Cztery na dziesięć dziewcząt w wieku szkolnym nie akceptuje swojego wyglądu. Supermodelki są dla nich wzorem – niedościgłym ideałem. Jak jednak wyglądają kulisy takiego życia? Czy to marzenie nie zamienia się w koszmar?

Powodem napisania tego tekstu są zwierzenia Briget Malcolm – topowej modelki firmy sprzedającej bieliznę – Victoria’s Secret. Jest jedną z wielu, które w ostatnich latach – być może ośmielone akcją „ME TO” postanowiły ujawnić czarną stronę branży modowej. Okazuje się, że ta branża zniszczyła życie wielu kobietom, które pod wpływem presji wyidealizowanej figury pogrążyły się w zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniach.

Głodzone i molestowane

Bridget Malcolm opowiada, że aby utrzymać wymaganą przez firmę sylwetkę musiała głodzić się 3 dni w tygodniu. W pozostałe dni jadła pokarmy zawierające nie więcej niż 500 kalorii dziennie (głównie piła napoje proteinowe) i biegała ponad 6 km dziennie. Takie odżywianie zupełnie zniszczyło jej układ trawienny. Ponadto agencja zaleciła jej zażywać kokainę i uprawiać dużo seksu by chudnąć.

Pracując w modelingu jeszcze jako nieletnia dziewczyna była wielokrotnie napastowana i molestowana seksualnie. To spowodowało, że dziś w wieku niespełna 30 lat czuje się zniszczona zarówno psychicznie i fizycznie.

Narkotyki i alkohol

Modelka powiedziała także o alkoholizmie i narkotykach, które towarzyszyły jej i wielu koleżankom. Doszło do tego, że nie mogła spotykać się z ludźmi bez picia a Xanax brała, aby przetrwać noc. To wszystko było obecne w jej życiu jeszcze zanim skończyła 18 lat. Lata traumatycznych przeżyć skończyły się na zespole stresu pourazowego, lęku i depresji. W wieku 26 lat przeszła załamanie nerwowe i myślała o samobójstwie.

Nie była jedyna

Podobne przeżycia były codziennością większości supermodelek – „aniołków” – od dziesiątek lat zachwycających publiczność swoim pięknem na wybiegach. Nie wszystkie mają jednak odwagę by o tym mówić. Presja ze strony branży agencji jest bardzo silna. Milczą, ale na co dzień zmagają się z anoreksją, bulimią, depresją, PTSD czy uzależnieniami. Niejednokrotnie ze względu na swoja urodę i popularność są prześladowane zarówno przez niezrównoważonych psychicznie wielbicieli jak i zawistników.

Lista ofiar jest długa, oto kilka z nich:

 • Ivana Smit – 19-letnia finalistka Top Model, zginęła w tajemniczych okolicznościach w Kuala Lumpur. Naga modelka wypadła z 20. piętra hotelu. Jej zmasakrowane ciało znaleziono na balkonie 6. piętra.
 • Rusłana Korszunowa – okrzyknięta przez „Vogue” jedną z najpiękniejszych modelek europejskich zmarła po upadku z 9. piętra swojego apartamentu na Manhattanie. Prawdopodobnie powodem samobójstwa była depresja i załamanie nerwowe. Sekcja zwłok wykazała, że brała mocne środki antydepresyjne. Jej historia śmierci opisała Petera Pomerantseva w książce „Jądro Dziwności”.
 • Katoucha Niane – gwinejska modelka, nazywana muzą Yves Saint-Laurenta. Jej ciało zostało wyłowione z Sekwany.
 • Luisel Ramos – 22-letnia dziewczyna z Urugwaju bardzo chciała upodobnić się do top modelek. Zagłodziła się na śmierć.
 • Daul Kim – 20-letnia topmodelka z Południowej Korei. Została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Paryżu. Cierpiała na depresję.
 • Katerina Netolicka – czeska gwiazda, pracowała dla Prady i L’Oreala. Pomimo udanej kariery cierpiała na depresję i miała skłonność do samookaleczeń. Została znaleziona w wannie – martwa.

To tylko część przykładów…

Polskie modelki też giną

Najczęściej są to tajemnicze, niewyjaśnione zgony, kwalifikowane jako samobójstwa. Szokiem była kilka lat temu tragiczna śmierć pięknej studentki AGH i modelki 22-letniej Magdaleny, która wypadła z okna swojego mieszkania na czwartym piętrze w Krakowie. W tle był alkohol.

Podejrzana była też sprawa samobójstwa modelki Karoliny Kaczorowskiej w styczniu 2016 roku czy śmierć 25-letniej modelki Kasi Lenhardt, która według oficjalnej wersji popełniła samobójstwo w swoim mieszkaniu w Berlinie. Były piękne, powinny być też szczęśliwe, a nie poradziły sobie z życiem lub stały się ofiarami.

Chcącemu nie dzieje się krzywda

Czy na pewno? Wszak modelki zaczynają pracę, gdy są jeszcze dziećmi. Trudno też o wsparcie rodziców, gdy to właśnie oni oddali swoją dziewczynkę w ręce agencji.  Trudno wymagać od bardzo młodej osoby, że będzie postępować rozważnie i dokonywać właściwych wyborów – to niemożliwe. Agencja chce zarabiać pieniądze i jest w stanie dowolnie zmanipulować niedojrzałą dziewczynę. Po pewnym czasie nie zna ona już innego życia, nie ma normalnych kontaktów z rówieśnikami, nie zdobywa wykształcenia czy innego zawodu innego niż prezentowanie własnego ciała. Jest w pułapce.

Niektórym supermodelkom udaje się dobrze wyjść za mąż, bardziej zaradnym założyć własne firmy, ale są to z reguły wyjątki. Wielu uroda i kariera na wybiegach nie przynosi osobistego szczęścia.  

Patologiczni rodzice – dziecięcy modeling

Czasem winę ponoszą rodzice. Małe, paroletnie dziewczynki prowadzone są przez nich do agencji modelingu czy reklamy, gdzie pozują do zdjęć, biegają po wybiegach dla modelek lub uczestniczą w konkursach na „małą miss”. Bezwiednie już w tym wieku poddają się życiu, które wiodą dorosłe modelki. Wystarczy obejrzeć serial „Toddlers & Tiaras” by zobaczyć jak małe dzieci wdrażane są do tej profesji.

Oczywiście część dzieciaków czerpie z tego procederu zadowolenie. Na buziach zwycięzców widać szczęście, dostają nagrody i są podziwiane. Być może uznają, że dla zwycięstwa warto cierpieć. Wystarczy poddać się rodzicom, oni przecież wiedzą, co dla nich dobre!

Kolejny kraj przeciw głodzeniu modelek

Francuski parlament w 2015 przyjął ustawę, że anorektyczki nie będą mogły pracować, jako modelki ani pozować do magazynów mody. Francja stała się więc kolejnym krajem, który walczy z tym zjawiskiem na drodze prawnej. Pierwszym państwem, które wprowadziło zakaz zatrudniania anorektycznych modelek był Izrael w 2013 roku. Podobne przepisy wprowadziły już Hiszpania, Włochy, Belgia czy Chile.

Według francuskich przepisów kandydatka może uprawiać tę profesję tylko, gdy otrzyma zaświadczenie lekarskie, że nie cierpi na anoreksję. Podstawą do wydania tego dokumentu jest zbadanie jej stanu zdrowia, a w szczególności ustalenie, czy zmierzony u kandydatki na modelkę wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index – BMI) pozwala jej na pracę na wybiegu. Lekarze mają też brać pod uwagę inne czynniki, jak wiek, morfologia, sposób odżywiania się czy problemy z menstruacją.

W ten sposób inicjatorzy przepisów chcą położyć kres zjawisku niedożywienia modelek. „Kiedy tylko rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie, nie będziemy już więcej widzieli we francuskich czasopismach zdjęć modelek przypominających żywe szkielety” – Olivier Veran, autor poprawki wprowadzających zmiany prawne.

Pracodawcom – agencjom mody czy branżowym magazynom – którzy łamią te przepisy grożą surowe kary. Nawet do pół roku pozbawienia wolności i 75 tys. euro grzywny. Eksperci mówią, że anoreksja (czyli jadłowstręt psychiczny) to ciężkie zaburzenie odżywiania, które w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Kampania no anorexia

Młoda, piękna dziewczyna może stać się smutnym i okropnym szkieletem. Dążenie do nierealnego i sztucznie wykreowanego ideału piękna może skończyć się nawet śmiercią. Taki przekaz niesie ze sobą kampania „No anorexia”. Zrealizował ją znany włoski fotograf Oliviero Toscani, na zlecenie firmy odzieżowej Nolita.

Źródło: https://tuiteraz.eu/pl/popieramy-wydarzenia/191-akcja-kampania-no-anorexia

Koniec ery „aniołków” Victoria’s Secret

Marka zaskoczyła całą branżę wiadomością, że „aniołki” – czyli niezwykłej urody supermodelki przestają być ambasadorkami ich marki. Zastąpią je influencerki (pewnie w przyszłości wirtualne) czy sportsmenki różnych narodowości, kolorów skóry, typów urody, kształtów – wyznające różne wartości.

Victoria’s Secret przygotowała już siedem takich osób:

 • Valentina Sampaio – transpłciowa brazylijska modelka i aktorka.
 • Priyanka Chopra-Jonas – hinduska miss, aktorka i producentka filmowa.
 • Paloma Elsesser – modelka plus size.
 • Adut Akech – czarnoskóra piękność, która od lat promuje indywidualność w branży modowej.
 • Amanda de Cadenet – autorka, aktywistka i prezenterka;
 • Eileen Gu – narciarka;
 • Megan Rapinoe – kapitan amerykańskiej reprezentacji w piłkę nożną.

Wszystkie będą częścią inicjatywy The VS Collective.

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy