Litewsko – białoruski kryzys migracyjny
W ciągu około pół roku na Litwę z terytorium Białorusi przybyło ponad siedem razy wiecej nielegalnych migrantów niż w całym ubiegłym roku. Z informacji jakie uzyskaliśmy od MSWiA wynika, że Straż Graniczna, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na bieżąco monitorują rozwój sytuacji zwiększonego napływu cudzoziemców z terytorium Białorusi. Pojawiają się pytania o wojnę hybrydową i bezpieczeństwo polskich granic. Polska wspiera Litwę i oferuje wsparcie osobowe i sprzętowe.
Przeskocz do sekcji:
Napływ przybyszów
Od początku roku z Białorusi na Litwę przedostało się ponad 550 migrantów. Są to głównie Irakijczycy, ale też przybysze z Syrii, Rosji oraz Tadżykistanu. Władze Litwy są zaniepokojone. Nie wykluczają, że mają do czynienia z celową polityką władz Białorusi. Być może jest to forma wojny hybrydowej, która ma na celu zdestabilizowanie sytuacji na granicy. Litwa wsparła demokratyczna opozycje na Białorusi. Napływ migranatów może być zwiazany z pogorszeniem relacji na linii Minsk-Wilno.
Jak podaje PAP, litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite mówi wprost, że nielegalna migracja z Białorusi na Litwę to zorganizowana, dochodowa działalność przestępcza. Szefowa MSW Litwy wskazuje na udział w tym procederze białoruskich urzędników oraz funkcjonariuszy. 15 tys. dolarów – taką kwotę mają płacić za przerzucenie przez granicę białorusko-litewską migranci.
Litewski wywiad wskazuje na ryzyko, że do kraju mogą przedostać się terroryści, a także osoby zwerbowane przez białoruski reżim. Władze w Wilnie chcą poruszyć ten temat na forum w Brukseli.
Wzmocnienie granicy
W tej sytuacji Litwa wzmocniła ochronę granicy z Białorusią, jednak potrzeba zwiększenia nakładów na ten cel. Obecnie litewskiej straży granicznej pomagają: Służba Bezpieczeństwa Publicznego, Litewski Ochotniczy Związek Strzelców oraz policja. Te działania są koordynowane z Łotwą oraz Polską.
Oprócz tego, jak informuje IAR, Litwa zastanawia się nad budową ogrodzenia na granicy z Białorusią o wartości około 15 milionów euro.
,,Wobec sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej Polska wyraziła solidarność z Litwą i zaoferowała wsparcie osobowe i sprzętowe” – powiedział Bartosz Grodecki, wiceszef MSWiA.
Czy polskie granice są bezpieczne?
Polska musi bacznie przyglądać się rozwojowi wydarzeń. O bezpieczeństwo naszych granic zapytałam MSWiA. Poniżej odpowiedź:
Pani Redaktor,
zarówno Straż Graniczna, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na bieżąco monitorują rozwój sytuacji migracyjnej związanej ze zwiększonym napływem cudzoziemców z terytorium Białorusi. Na wypadek sytuacji kryzysowej przygotowane zostały odpowiednie procedury w ramach Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego.
MSWiA we współpracy z właściwymi instytucjami i służbami analizuje również dostępne informacje dotyczące wszelkich okoliczności wpływających na poziom presji migracyjnej, pozwalających na szacowanie aktualnego ryzyka i prognozowanie ewentualnych dalszych zmian obserwowanych trendów.
Granica polsko-litewska, stanowiąca wewnętrzną granicę Unii Europejskiej, jest monitorowana pod kątem nielegalnej migracji obywateli państw trzecich, którym udało się przedostać przez terytorium Litwy.
Litwa, w sprawie wsparcia ochrony granicy litewsko-białoruskiej, zwróciła się do Agencji Frontex. W operacji Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Polska weźmie udział jako państwo członkowskie. Polska udzieliła też Litwie pełnego politycznego poparcia na forum UE odnośnie zaangażowania Agencji w ochronę granicy.
Polska zadeklarowała udzielenie Litwie także bezpośredniego wsparcia w zakresie ochrony granicy zewnętrznej. Deklaracja została przekazana stronie litewskiej 8 czerwca.
Wydział Prasowy MSWiA.
Źródło zdjęcia: pasianis.lt