Ataki na księży w Polsce. Incydenty czy przykład chrystianofobii?

Czerwony symbol Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiał się nie tylko na transparentach, ale i na ścianach zabytkowych budynków. Coraz częściej dochodzi również do ataków fizycznych na osoby duchowne. Czy konflikty na arenie politycznej sprzyjają eskalacji agresji wobec katolików?

Napad na ks. Prałata, kustosza Sanktuarium w Paradyżu

„Do zdarzenia doszło 2 marca 2021 roku, około godz. 19.30, na terenie paradyskiej plebanii. Policjanci zostali wówczas powiadomieni o poważnych obrażeniach ciała, w tym głowy, jakich doznał 69 letni ksiądz, wieloletni proboszcz parafii.” – relacjonuje asp. szt. Barbara Stępień w komunikacie prasowym Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.

Jak wykazały analizy, ksiądz został brutalnie pobity, a podejrzany, którego znaleźli policjanci, podczas przesłuchania przyznał się do winy. Sąd Rejonowy zastosował wobec zatrzymanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

W wyniku odniesionych ran duchowny był operowany. Jednak przez następne dwa tygodnie nie odzyskał przytomności. 17 marca ksiądz prałat Adam Myszkowski zmarł. Sprawcy grozi nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Napastnik w chwili popełnienia przestępstwa był nietrzeźwy.

 

Dewastacja Kościoła w Rzeszowie

W dniu 3 marca 2021 r. w Rzeszowie przy ul. Podleśnej 10, kiedy to około godziny 10.00 parafianka powiadomiła proboszcza Parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie, że przez okno zabytkowego Kościoła wchodzi i wychodzi dwóch mężczyzn. Gdy proboszcz udał się na miejsce ujawnił wybite okno kościoła, a po otworzeniu drzwi i wejściu do wnętrza zauważył dwóch młodych mężczyzn, a także liczne ślady brunatno – czerwonej substancji zarówno na posadzce, jak i na wyposażeniu i ołtarzu głównym, połamane krzesła, przestawione ławy kościelne, zniszczony ołtarz boczny oraz puste butelki po alkoholu.” – informuje w komunikacie prasowym Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, Paweł Król.

Sprawcy podczas dokonywanych aktów wandalizmu, zaatakowali księdza i grozili mu śmiercią. Obaj mężczyźni byli nietrzeźwi. Kościół jest zabytkowy, a wstępne ustalenia konserwatora zabytków mówią o zniszczeniach wartych minimum 10 000 złotych.

Podejrzani Mikołaj K. (18l.) oraz Paweł S. (20l.) przyznali się postawionych im czynów. Jedne z nich odmówił złożenia wyjaśnień w sprawie. Sprawcom postawiono już zarzut popełnienia trzech przestępstw z:

·       Art. 108 ust. 1 Ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami

„Art. 108.  1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

w związku z art. 288 § kodeksu karnego.

„Art. 288. § 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

·       Art. 190 § 1 Kodeksu karnego

„Art. 190. § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Młodszemu ze sprawców, 18 letniemu Mikołajowi K. przedstawiono także jeszcze jeden zarzut, związany z pobiciem księdza, z

·       Art. 157 § 2 Kodeksu karnego.

Art. 157. § § 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Podobnie jak w poprzedniej sprawie, wobec sprawców zastosowano areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Myślenice i atak na Sanktuarium

„2 marca 2021 roku późnym wieczorem dyżurny Policji w Myślenicach otrzymał informację o uszkodzeniu zdobień ścian zewnętrznych Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej dokonanej przez grupę młodych ludzi, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.” – informuje w komunikacie prasowym Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach.

Młodzi ludzie w wieku 17 – 20 lat zostali zatrzymani. Cała czwórka będzie odpowiadać za wykroczenia spożywania alkoholu w miejscu publicznym i zaśmiecanie. Najaktywniejszy zatrzymany odpowiada nie tylko za powyższe wykroczenia, ale i przestępstwo niszczenia zabytków.

20-latek z gminy Raciechowice, włożył szklane butelki w otwory zabytkowych płaskorzeźb a następnie uderzył w nie torbą powodując rozbicie butelek i odłamanie elementów dwóch zabytkowych tablic epitafijnych. Pozostałe osoby obecne na miejscu nie brały bezpośredniego udział w tej dewastacji.” – relacjonuje policja.

W przypadku popełnionych wykroczeń sprawcom grozi kara grzywny nawet do 5000 złotych. Natomiast za obrazę uczuć religijnych oraz dewastacje zabytków grozi kara od 6 miesięcy, do 8 lat pozbawienia wolności.

„W stosunku do podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenie majątkowe.” – podsumowuje Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach.

Tylko wierzchołek góry lodowej?

Policjanci ustalili i zatrzymali 34-letnią mieszkankę Łęcznej, która odpowie za podłożenie ognia w kościele przy ulicy Pogodnej w Lublinie”. Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, komisarz Kamil Gołębiowski relacjonuje, że kobiecie grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności „za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu i zdrowi wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów”.

Jak widać, ostatnie tygodnie, a nawet dni przyniosły wiele poważnych sytuacji, które łączy jeden mianownik. Każde działanie opisane w tym artykule przedstawia atak na przedstawicieli Kościoła Katolickiego lub na świątynie.

Część komentatorów zwraca uwagę na wpływ Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (OSK) na nastroje antykatolickie. Opisywaliśmy już liberalne stanowisko części środowiska OSK związane z wykorzystywaniem elewacji zabytkowych kościołów do wyrażania swojej złości.

Osobiście uważam, że należy zachować dystans i poczekać na ustalenia policji w tej sprawie. Niepokój budzi jednak nasilenie się ataków na księży i stwarzanie zagrożenia życia i zdrowia wiernych.

Zaostrzenie debaty publicznej między osobami wierzącymi i świeckimi, wojna medialna oraz potyczki polityczne potrafią mieć ogromny wpływ na nastroje społeczne. Opisane wydarzania powinny być ostrzeżeniem i przestrogą, aby konflikty i dyskusje opierały się na dialogu, a nie na wzajemnej wojnie totalnej. Wojnie, na której nikt nie zyska, za to wszyscy mogą wiele stracić.

Ataki na kościół nie tylko w Polsce

W Chile podczas obchodów dnia kobiet podpalono kościół.

W Meksyku natomiast doszło do włamania oraz zniszczenia wnętrza świątyni.

To jedynie kilka incydentów, jakie miały miejsce w ostatnim czasie na świecie. Zaostrzenie się debaty politycznej zdaje się mieć poważne konsekwencje społeczne, które generują rozłamy i walki.

„Homofobia”, to dość popularne pojęcie w ostatnim czasie, które w dużym uproszczeniu określa osobę, która obawia się osób homoseksualnych. Walka homofobią staje się priorytetem coraz większej liczby polityków i działaczy społecznych.

Pojawia się jednak pytanie, czy do powszechnego użytku nie powinno dołączyć także pojęcie „chrystianofobia” i czy ona także nie powinna być zdecydowanie zwalczana.

źródło fot. unsplash.com

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy