Akcja #PatrzLokalnie

Zaczęło się od zwykłego researchu dziennikarskiego w poszukiwaniu tematu. Później przerodziło się to w badanie – diagnozę lokalnych problemów związanych z praworządnością w małopolskich gminach.I tak redaktor Witold Pyzik wymyślił akcję #PatrzLokalnie, do której namawiamy wszystkich. Chodzi o ujawnianie i nagłaśnianie lokalnych przypadków łamania lub nadużywania prawa. Myślisz, że nie masz żadnego wpływu na problemy swojej okolicy? Nie stój z założonymi rękoma tylko #PatrzLokalnie.

CO MOŻESZ ZROBIĆ? Czytaj lokalną prasę/portale/grupy dyskusyjne, rozmawiaj z sąsiadami oraz miej oczy i uszy szeroko otwarte. A co najważniejsze, jeżeli wiesz, że gdzieś źle się dzieje – REAGUJ. Jeżeli znasz taki temat ze swojej miejscowości możesz napisać do naszej redakcji. Postaramy się zbadać i nagłośnić temat. Bądź świadomym mieszkańcem swojej małej ojczyzny! Wspólnie budujmy społeczeństwo obywatelskie!

Przedstawiamy RAPORT z badania – analizy najgłośniejszych problemów związanych z praworządnością (dot. praw, obowiązków i interesów mieszkańców) w gminach województwa małopolskiego, jakie były poruszane w przestrzeni społecznej i medialnej w pierwszej połowie roku 2021.

W ramach badania red. Pyzik przeanalizował treści zawarte na lokalnych portalach internetowych – gminnych i powiatowych, forach internetowych oraz mediach społecznościowych. Badanie miało zidentyfikować sygnalizowane zagrożenia praworządności na najniższym szczeblu aparatu władzy – w podstawowej jednostce samorządu terytorialnego, jaką jest gmina.

Z badania wyłączono miasta na prawach powiatu: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Przyczyną wyłączenia jest odrębna specyfika problemów miejskich, a także obszerność informacji, która doprowadziłaby do zdominowania badania informacjami z tych trzech ośrodków.

Specyfika dokonywanej analizy wymaga skupienia się na obszarach mniej eksponowanych medialnie i poddanych mniejszej kontroli czy obserwacji pod kątem praworządności. Ze względu na znaczną liczbę badanych jednostek – 182, badanie zostało podzielone na etapy wg porządku alfabetycznego. Listę podmiotów ustalono na podstawie danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 1. części badania prezentujemy wybrane, przykładowe 12 spośród ujawnionych problemów mieszkańców gmin o nazwach na litery A i B. Do każdego przykładu problemu dołączamy link z artykułem z lokalnego serwisu informacyjnego.

Wykaz Gmin objętych badaniem w 1 części:

 • Alwernia
 • Andrychów
 • Babice
 • Biały Dunaje
 • Biecz
 • Biskupice
 • Bobowa
 • Bochnia
 • Bochnia – Gmina wiejska
 • Bolesław – powiat dąbrowski

Problemy dostrzeżone w gminach objętych badaniem:

Alwernia

– Spór o drogę szybkiego ruchu z Rudna do Zatoru. Mieszkańcy już podzieleni, a gmina zostanie dosłownie podzielona przez drogę. Do tego zagrożone tereny rezerwatu i Natura 2000:

https://przelom.pl/35868-mieszkancy-podzieleni-w-sprawie-nowej-drogi-szybkiego-ruchu.html

https://przelom.pl/36227-bedzie-protest-pod-urzedem-w-alwerni-pani-burmistrz-przeslala-nam-swoje-stanowisko.html

– Obniżka opłat za odbiór śmieci. Nie jest to problem, tylko powód do zadowolenia mieszkańców. W niniejszym raporcie został ujęty, jako przyczynek do pytania: dlaczego tu się da, a gdzie indziej nie?:

https://przelom.pl/34202-zostana-obnizone-oplaty-za-odbior-smieci-to-mozliwe.html


Andrychów

– Setki tysięcy złotych na sygnalizację świetlną. Efekt: korki. Awaria i wyłączenie sygnalizacji – korków brak. Czy pieniądze podatnika można mądrzej wydatkować?:

Sygnalizacja świetlna nie działa. Korków brak – mamNewsa.pl

– Gigantyczne zadłużenie miasta – wg radnych nawet 100 mln złotych na koniec br. Pomysł Burmistrza? Emisja obligacji, czyli spłacać kredyt kredytem, który spłacą potomni:

Andrychów chce emitować obligacje. Potrzeba dużej kasy na spłatę deficytu budżetowego – mamNewsa.pl

Kłótnia o emisję obligacji. Radni wyzywali się od tubylców i wypominali machanie maczugami – mamNewsa.pl


Babice

– Problem z kradzieżami – złodzieje kradną kable z farm fotowoltaicznych i katalizatory:

Złodzieje okradli farmę fotowoltaiczną w Babicach • Babice • Babice › Przelom.pl – portal ziemi chrzanowskiej

– Gmina jest przeciwko uchwałom antysmogowym – dlaczego? Nierealne zapisy:

NIE dla uchwał antysmogowych • Babice, Chrzanów, Krzeszowice, Libiąż, MAŁOPOLSKA, Trzebinia • Babice › Przelom.pl – portal ziemi chrzanowskiej


Biały Dunajec

– Pretensje mieszkańców do zarządu województwa o irracjonalne skrócenie tras autobusów transgranicznych, co jest niegospodarne i odcina gminę od połączeń z Krajem Żylińskim (Słowacja):

Marszałek Smółka uruchomił autobusy transgraniczne, Michał Pierzchała je zlikwidował. Urząd nabrał wody w usta, nie odpisuje na maile – TatrySkate.eu – Portal rolkarzy i deskorolkarzy

Dlaczego na Podhalu są korki? Małopolska przeznacza na autobusy 0,5% budżetu, słowackie regiony do 10% – TatrySkate.eu – Portal rolkarzy i deskorolkarzy

Michał Pierzchała (PiS) od roku jest dyrektorem odpowiedzialnym za małopolski transport, a Paweł Obrzut jego zastępcą. Efekt – gigantyczne korki i paraliż komunikacyjny Krakowa – TatrySkate.eu – Portal rolkarzy i deskorolkarzy


Biecz

– Opryski przeciwko komarom w 2010 roku spowodowały masowe wymieranie pszczół. Po 10 latach sądowej batalii Gmina musi zapłacić pszczelarzom setki tysięcy złotych odszkodowania. Czy pszczelarze z innych gmin dotkniętych podobną polityką podążą ich śladem?:

Biecz. Gmina musi zapłacić pszczelarzom spore odszkodowanie – gorlice24.pl


Biskupice

– Problem z kradzieżą wody z hydrantów  i z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę, sygnalizowana zła jakość wody. Gdzie tkwią przyczyny?

https://www.facebook.com/photo/?fbid=162582305899270&set=a.148614257296075

https://www.facebook.com/photo/?fbid=162650615892439&set=a.148614257296075

Braki wody w powiecie wielickim. Gminy obiecują budowę nowej infrastruktury | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)


Bobowa

– Konflikt pszczelarzy z rolnikami o ograniczenie oprysków roślin – temat analogiczny jak w Bieczu:

APEL PSZCZELARZY – Nasza Bobowa


Bochnia

– Konflikt o przeznaczenie remontowanego budynku b. kuźni:

Bochnia. Muzeum mineralogii zamiast kawiarni na Plantach? Burmistrz: „Nie ma możliwości zmiany planów” – Bochnianin.pl

Planty. Restauracja czy muzeum mineralogii? „Nie będzie wywracania projektu do góry nogami” – Bochnianin.pl

– Problem z zalewaniem ulic i budynków błotem. Odpowiedzialność miasta czy właścicieli gruntów?:

Bochnia. Po ulewie błoto spłynęło przed przedszkole na os. Jana – ZDJĘCIA – Bochnianin.pl


Bochnia – Gmina wiejska

– Wojna radnych opozycyjnych z wójtem, z wykorzystaniem wszelkich środków, w tym zawiadomień do wojewody. Spór prawny czy polityczny?:

Wójt Bzdek do „trzech muszkieterów”: Panowie, ogarnijcie się – Bochnianin.pl


Bolesław – powiat dąbrowski

– Gmina z poważnie zanieczyszczonym powietrzem, a mieszkańcy nie są zainteresowani przeciwdziałaniem:

Baza Inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce – Oficjalny Portal Internetowy Gminy Bolesław (województwo małopolskie) (boleslaw.com.pl)

Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla powiatu dąbrowskiego – Oficjalny Portal Internetowy Gminy Bolesław (województwo małopolskie) (boleslaw.com.pl)

– W gminie pojawiała się szczególna forma oszustw – na pracownika ARiMR:

Nie dajcie się nabrać – ARiMR ostrzega rolników i przedsiębiorców – Oficjalny Portal Internetowy Gminy Bolesław (województwo małopolskie) (boleslaw.com.pl)

Wnioski z badania

Powyższa diagnoza informacji o działalności i problemach gmin objętych niniejszą częścią badania prowadzi do wniosku, że istnieje możliwość i podstawa do podjęcia dalszych działań badawczych w następujących obszarach związanych z praworządnością:

 1. Ocena zgodności z prawem przebiegu planowanej inwestycji – droga Rudno – Zator.
 2. Zbadanie sposobu obliczania opłat za odbiór odpadów – jakie okoliczności wpływają na zróżnicowanie cen w poszczególnych gminach.
 3. Ocena celowości niektórych inwestycji drogowych, które zamiast usprawniać ruch, tworzą korki, a pochłaniają znaczne fundusze.
 4. Emisja obligacji jako sposób na zadłużenie gmin. Rozwiązanie, czy pułapka?
 5. Sprzeciw wobec uchwał antysmogowych oraz problemy z ich wdrażaniem.
 6. Kradzieże instalacji farm fotowoltaicznych – złomiarze wysokiej technologii.
 7. Polityka transportowa województwa – brak linii autobusowych bezpośrednio na Słowację jako element wykluczenia komunikacyjnego i zagrożenie dla rozwoju turystyki.
 8. Problem z zaopatrzeniem w wodę – winna infrastruktura, mieszkańcy, czy władze gmin?
 9. Konflikt pszczelarzy z rolnikami i władzami samorządowymi. Środki ochrony roślin lub antykomarowe zabijają pszczoły. Sądy orzekają o odszkodowaniach.
 10. Obowiązek utrzymywania nieruchomości w należytym stanie, a gwałtowne zjawiska pogodowe.
 11. Konflikty o władzę w gminach – narzędzia walki stron, zjawisko nadużywania środków prawnych oraz angażowania rozmaitych organów nadzoru, inicjowanie kontroli nękających.
 12. Nowy typ oszustw – na pracownika ARiMR. Jak przestrzec rolników, aby zachowali ostrożność, nie tracąc kontaktu z prawdziwymi urzędnikami?

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy