Akcja #PatrzLokalnie – 2.część

Ciąg dalszy akcji #PatrzLokalnie, której pomysłodawcą jest nasz redakcyjny kolega Witold Pyzik. Namawiamy wszystkich, aby stawali się aktywnymi mieszkańcami swojej małej ojczyzny. W inicjatywie chodzi o ujawnianie i nagłaśnianie lokalnych przypadków łamania lub nadużywania prawa. Nie stój z założonymi rękoma tylko #PatrzLokalnie.

CO MOŻESZ ZROBIĆ? Czytaj lokalną prasę/portale/grupy dyskusyjne, rozmawiaj z sąsiadami oraz miej oczy i uszy szeroko otwarte. A co najważniejsze, jeżeli wiesz, że gdzieś źle się dzieje – REAGUJ. Jeżeli znasz taki temat ze swojej miejscowości możesz napisać do naszej redakcji. Postaramy się zbadać i nagłośnić temat. Bądź świadomym mieszkańcem swojej małej ojczyzny! Wspólnie budujmy społeczeństwo obywatelskie!

Przedstawiamy drugą część RAPORTU z badania – analizy najgłośniejszych problemów związanych z praworządnością (dot. praw, obowiązków i interesów mieszkańców) w gminach województwa małopolskiego, jakie były poruszane w przestrzeni społecznej i medialnej w pierwszej połowie roku 2021.

Red. Pyzik przeanalizował treści zawarte na lokalnych portalach internetowych – gminnych i powiatowych, forach internetowych oraz mediach społecznościowych. Badanie miało zidentyfikować sygnalizowane zagrożenia praworządności na najniższym szczeblu aparatu władzy – w podstawowej jednostce samorządu terytorialnego, jaką jest gmina.

Z badania wyłączono miasta na prawach powiatu: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Przyczyną wyłączenia jest odrębna specyfika problemów miejskich, a także obszerność informacji, która doprowadziłaby do zdominowania badania informacjami z tych trzech ośrodków.

Specyfika dokonywanej analizy wymaga skupienia się na obszarach mniej eksponowanych medialnie i poddanych mniejszej kontroli czy obserwacji pod kątem praworządności. Ze względu na znaczną liczbę badanych jednostek – 182, badanie zostało podzielone na etapy wg porządku alfabetycznego. Listę podmiotów ustalono na podstawie danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 2. części badania prezentujemy wybrane, przykładowe 15 spośród ujawnionych problemów mieszkańców gmin o nazwach na litery B i C. Do każdego przykładu problemu dołączamy link z artykułem z lokalnego serwisu informacyjnego.

Wykaz Gmin objętych badaniem w 2 części:

 • Bolesław – powiat olkuski
 • Borzęcin
 • Brzesko
 • Brzeszcze
 • Brzeźnica
 • Budzów
 • Bukowina Tatrzańska
 • Bukowno
 • Bystra-Sidzina
 • Charsznica

Problemy dostrzeżone w gminach objętych badaniem:

Bolesław – powiat olkuski

– Likwidacje kopalń cynku i ołowiu w gminie i sąsiednich – korzyść dla środowiska, zagrożenie dla mieszkańców?:

ZGH „Bolesław” likwiduje kopalnię Olkusz-Pomorzany. Koniec ery górnictwa rud cynkowo-ołowiowych w Polsce | Olkusz Nasze Miasto

ZGH Bolesław S.A., po zamknięciu kopalni Pomorzany w Olkuszu, zmienia się wyłącznie w zakład hutniczy. To koniec pewnej epoki. Zdjęcia | Olkusz Nasze Miasto

Kopalnia „Olkusz-Pomorzany” zamknięta. Trwa proces likwidacji zakładu. Jakie będę skutki dla środowiska? [ZDJĘCIA] | Olkusz Nasze Miasto

Olkusz: zamknięcie kopalni to zagrożenie dla mieszkańców | Olkusz Nasze Miasto

– Problem ze śmieciami w lasach, fotopułapki w akcji – z jednej strony dla ochrony środowiska, ale z drugiej, czy nie jest to nadmierne ograniczenie wolności ludzi i prawa do prywatności?:

NIE DLA ŚMIECIOWYCH KUKUŁEK W BOLESŁAWIU I BUKOWNIE! | Gmina Bolesław (gminaboleslaw.pl)


Borzęcin

Cudowna gmina. Nikt nie sygnalizuje żadnych problemów.


Brzesko

– Problem z quadami i crossami w lasach:

Działania przeciwko quadom oraz motocrossom w lasach powiatu brzeskiego – Bochnianin.pl


Brzeszcze

– Konflikt wokół szkoły podstawowej w Zasolu:

W Szkole Podstawowej w Zasolu w gm. Brzeszcze nie było miejsca dla siódmej klasy. Protestowali rodziców uczniów. Zobaczcie zdjęcia | Oświęcim Nasze MiastoRok szkolny w Zasolu inny niż zazwyczaj – FELIETON – Fakty Oświęcim (faktyoswiecim.pl)


Brzeźnica

– Problem z zaopatrzeniem gminy w wodę. Susza, czy zaniedbanie władz?:

Ujęcia wody dla Brzeźnicy „drastycznie” mało wydajne. Susza zagląda do kranów (wadowice24.pl)

– Rurociąg widmo zalewa mieszkankę:

Dom zalewa woda, a nikt nie chce przyznać się do rury. Emerytka z Łączan jest bezsilna (wadowice24.pl)

– Konflikt gminy Brzeźnica z gminą Czernichów o ziemie przysiółka Sokółka. W tle duże pieniądze – wpływy do budżetu od elektrowni wodnej i przedsiębiorstwa kruszyw:

Brzeźnica znowu będzie „bić się” o Sokółkę. Czernichów nie odpuszcza i chce tych terenów (wadowice24.pl)

– Problem z wdrażaniem przepisów uchwały antysmogowej – brak środków:

Niektóre gminy tną wydatki na wymianę starych pieców. Uchwała antysmogowa zagrożona? (wadowice24.pl)

Wymiana kopciuchów z powiecie wadowickim się ślimaczy. Mamy dane, nie są optymistyczne (wadowice24.pl)


Budzów

– Gmina wymusza na mieszkańcach koszenie traw. Czy słusznie?:

Apel o wykaszanie traw i chwastów (powiatsuski24.pl)


Bukowina Tatrzańska

– Nieustający konflikt o konie wożące ludzi do Morskiego Oka:

podhaleregion.pl – Wozy hybrydowe nie zakończą sporuTatry. Wozy hybrydowe nie uspokoją konfliktu ws. koni. „Jedynym sposobem jest likwidacja transportu” | Gazeta Krakowska


Bukowno

– Problem z nielegalnymi wysypiskami śmieci:

BUKOWNO – Urząd Miejski (umbukowno.pl)


Bystra-Sidzina

– Niepokój mieszkańców – w lasach pojawił się niedźwiedź:

Jakie imię dla niedźwiedzia? – mamNewsa.pl

– Dziennikarze atakują wójta za brak dopuszczania „niezależnej prasy” – na ile racjonalnie, to już inna sprawa:

Propaganda sukcesu w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej – z naruszeniem wolności i praw prasy! Parlament Europejski ma rację – w Polsce niszczona jest wolność mediów prasowych! – Suski.dlawas.info – portal informacyjno – rozrywkowy


Charsznica

– Konflikty sąsiedzkie związane z zalewaniem pól po opadach i brakiem działań władz w kierunku stworzenia melioracji:

Witowice koło Charsznicy. Hydrologiczny węzeł gordyjski. Konflikt trwa od lat | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)

– Mieszkańcy podejmują oddolne akcje w sprawie sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej, a władze ich nie wspierają. Nikt nie chce wywieźć zebranych śmieci:

Gmina Charsznica. Nikt nie chciał wywieźć zebranych śmieci. Będzie happy end? | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)

Wnioski z badania:

 1. Likwidacja kopalń w powiecie olkuskim – skutki społeczne, środowiskowe i budowlane. Czy prawa mieszkańców są zabezpieczone przed następstwami wzrostu poziomu wód gruntowych?
 2. Walka z nielegalnymi wysypiskami śmieci – patrole i fotopułapki. W jakich warunkach fotopułapki są legalne i jak mają się do RODO?
 3. Walka z quadami i motocrossami w lasach. Aspekty prawne. Czy stosowane narzędzia są skuteczne i czy jest możliwy kompromis pomiędzy obrońcami przyrody, a entuzjastami takich rozrywek?
 4. Bezpańskie instalacje, które powodują szkody – na przykładzie mieszkanki zalewanej przez niczyją rurę. Jak bronić swojego mienia przed immisjami?
 5. Konflikt o ziemię między gminami, w tle finanse. Sprawa prawna, czy polityczna?
 6. Wypalanie traw jako poważny problem środowiskowy i społeczny. Jakie konsekwencje grożą i jak przeciwdziałać zjawisku?
 7. Obowiązek koszenia nieruchomości – kiedy obowiązuje, jak się przed nim bronić i czy w świetle nowych trendów środowiskowych powinien być utrzymywany?
 8. Wozy hybrydowe do Morskiego Oka. Czy wóz z silnikiem i koniem dla dekoracji zakończy konflikt pomiędzy góralami, a obrońcami „praw” zwierząt, czy też go pogłębi?
 9. Pomiędzy użyciem, a nadużyciem prawa przez dziennikarza i obywatela. Czy urząd też może być zastraszany, nękany i wykorzystywany instrumentalnie w konfliktach między mieszkańcami?
 10. Samoobrona przed dzikimi zwierzętami – to nie kłusownictwo. Jak wygląda to pod względem prawnym?
 11. Konflikty sąsiedzkie związane z zalewaniem pól po opadach i brakiem działań władz w kierunku stworzenia melioracji w gminie Charsznica.
 12. Akcje społeczne sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej, a brak wsparcia ze strony władz gminy Charsznica.

ZOOM

więcej

Zobacz też

Obserwujemy