Akcja #PatrzLokalnie – 2.część
Ciąg dalszy akcji #PatrzLokalnie, której pomysłodawcą jest nasz redakcyjny kolega Witold Pyzik. Namawiamy wszystkich, aby stawali się aktywnymi mieszkańcami swojej małej ojczyzny. W inicjatywie chodzi o ujawnianie i nagłaśnianie lokalnych przypadków łamania lub nadużywania prawa. Nie stój z założonymi rękoma tylko #PatrzLokalnie.
Przeskocz do sekcji:
CO MOŻESZ ZROBIĆ? Czytaj lokalną prasę/portale/grupy dyskusyjne, rozmawiaj z sąsiadami oraz miej oczy i uszy szeroko otwarte. A co najważniejsze, jeżeli wiesz, że gdzieś źle się dzieje – REAGUJ. Jeżeli znasz taki temat ze swojej miejscowości możesz napisać do naszej redakcji. Postaramy się zbadać i nagłośnić temat. Bądź świadomym mieszkańcem swojej małej ojczyzny! Wspólnie budujmy społeczeństwo obywatelskie!
Przedstawiamy drugą część RAPORTU z badania – analizy najgłośniejszych problemów związanych z praworządnością (dot. praw, obowiązków i interesów mieszkańców) w gminach województwa małopolskiego, jakie były poruszane w przestrzeni społecznej i medialnej w pierwszej połowie roku 2021.
Red. Pyzik przeanalizował treści zawarte na lokalnych portalach internetowych – gminnych i powiatowych, forach internetowych oraz mediach społecznościowych. Badanie miało zidentyfikować sygnalizowane zagrożenia praworządności na najniższym szczeblu aparatu władzy – w podstawowej jednostce samorządu terytorialnego, jaką jest gmina.
Z badania wyłączono miasta na prawach powiatu: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Przyczyną wyłączenia jest odrębna specyfika problemów miejskich, a także obszerność informacji, która doprowadziłaby do zdominowania badania informacjami z tych trzech ośrodków.
Specyfika dokonywanej analizy wymaga skupienia się na obszarach mniej eksponowanych medialnie i poddanych mniejszej kontroli czy obserwacji pod kątem praworządności. Ze względu na znaczną liczbę badanych jednostek – 182, badanie zostało podzielone na etapy wg porządku alfabetycznego. Listę podmiotów ustalono na podstawie danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W 2. części badania prezentujemy wybrane, przykładowe 15 spośród ujawnionych problemów mieszkańców gmin o nazwach na litery B i C. Do każdego przykładu problemu dołączamy link z artykułem z lokalnego serwisu informacyjnego.
Wykaz Gmin objętych badaniem w 2 części:
- Bolesław – powiat olkuski
- Borzęcin
- Brzesko
- Brzeszcze
- Brzeźnica
- Budzów
- Bukowina Tatrzańska
- Bukowno
- Bystra-Sidzina
- Charsznica
Problemy dostrzeżone w gminach objętych badaniem:
Bolesław – powiat olkuski
– Likwidacje kopalń cynku i ołowiu w gminie i sąsiednich – korzyść dla środowiska, zagrożenie dla mieszkańców?:
Olkusz: zamknięcie kopalni to zagrożenie dla mieszkańców | Olkusz Nasze Miasto
– Problem ze śmieciami w lasach, fotopułapki w akcji – z jednej strony dla ochrony środowiska, ale z drugiej, czy nie jest to nadmierne ograniczenie wolności ludzi i prawa do prywatności?:
NIE DLA ŚMIECIOWYCH KUKUŁEK W BOLESŁAWIU I BUKOWNIE! | Gmina Bolesław (gminaboleslaw.pl)
Borzęcin
Cudowna gmina. Nikt nie sygnalizuje żadnych problemów.
Brzesko
– Problem z quadami i crossami w lasach:
Działania przeciwko quadom oraz motocrossom w lasach powiatu brzeskiego – Bochnianin.pl
Brzeszcze
– Konflikt wokół szkoły podstawowej w Zasolu:
W Szkole Podstawowej w Zasolu w gm. Brzeszcze nie było miejsca dla siódmej klasy. Protestowali rodziców uczniów. Zobaczcie zdjęcia | Oświęcim Nasze MiastoRok szkolny w Zasolu inny niż zazwyczaj – FELIETON – Fakty Oświęcim (faktyoswiecim.pl)
Brzeźnica
– Problem z zaopatrzeniem gminy w wodę. Susza, czy zaniedbanie władz?:
Ujęcia wody dla Brzeźnicy „drastycznie” mało wydajne. Susza zagląda do kranów (wadowice24.pl)
– Rurociąg widmo zalewa mieszkankę:
– Konflikt gminy Brzeźnica z gminą Czernichów o ziemie przysiółka Sokółka. W tle duże pieniądze – wpływy do budżetu od elektrowni wodnej i przedsiębiorstwa kruszyw:
– Problem z wdrażaniem przepisów uchwały antysmogowej – brak środków:
Niektóre gminy tną wydatki na wymianę starych pieców. Uchwała antysmogowa zagrożona? (wadowice24.pl)
– Gmina wymusza na mieszkańcach koszenie traw. Czy słusznie?:
Apel o wykaszanie traw i chwastów (powiatsuski24.pl)
Bukowina Tatrzańska
– Nieustający konflikt o konie wożące ludzi do Morskiego Oka:
podhaleregion.pl – Wozy hybrydowe nie zakończą sporuTatry. Wozy hybrydowe nie uspokoją konfliktu ws. koni. „Jedynym sposobem jest likwidacja transportu” | Gazeta Krakowska
Bukowno
– Problem z nielegalnymi wysypiskami śmieci:
BUKOWNO – Urząd Miejski (umbukowno.pl)
Bystra-Sidzina
– Niepokój mieszkańców – w lasach pojawił się niedźwiedź:
Jakie imię dla niedźwiedzia? – mamNewsa.pl
– Dziennikarze atakują wójta za brak dopuszczania „niezależnej prasy” – na ile racjonalnie, to już inna sprawa:
– Konflikty sąsiedzkie związane z zalewaniem pól po opadach i brakiem działań władz w kierunku stworzenia melioracji:
– Mieszkańcy podejmują oddolne akcje w sprawie sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej, a władze ich nie wspierają. Nikt nie chce wywieźć zebranych śmieci:
Wnioski z badania:
- Likwidacja kopalń w powiecie olkuskim – skutki społeczne, środowiskowe i budowlane. Czy prawa mieszkańców są zabezpieczone przed następstwami wzrostu poziomu wód gruntowych?
- Walka z nielegalnymi wysypiskami śmieci – patrole i fotopułapki. W jakich warunkach fotopułapki są legalne i jak mają się do RODO?
- Walka z quadami i motocrossami w lasach. Aspekty prawne. Czy stosowane narzędzia są skuteczne i czy jest możliwy kompromis pomiędzy obrońcami przyrody, a entuzjastami takich rozrywek?
- Bezpańskie instalacje, które powodują szkody – na przykładzie mieszkanki zalewanej przez niczyją rurę. Jak bronić swojego mienia przed immisjami?
- Konflikt o ziemię między gminami, w tle finanse. Sprawa prawna, czy polityczna?
- Wypalanie traw jako poważny problem środowiskowy i społeczny. Jakie konsekwencje grożą i jak przeciwdziałać zjawisku?
- Obowiązek koszenia nieruchomości – kiedy obowiązuje, jak się przed nim bronić i czy w świetle nowych trendów środowiskowych powinien być utrzymywany?
- Wozy hybrydowe do Morskiego Oka. Czy wóz z silnikiem i koniem dla dekoracji zakończy konflikt pomiędzy góralami, a obrońcami „praw” zwierząt, czy też go pogłębi?
- Pomiędzy użyciem, a nadużyciem prawa przez dziennikarza i obywatela. Czy urząd też może być zastraszany, nękany i wykorzystywany instrumentalnie w konfliktach między mieszkańcami?
- Samoobrona przed dzikimi zwierzętami – to nie kłusownictwo. Jak wygląda to pod względem prawnym?
- Konflikty sąsiedzkie związane z zalewaniem pól po opadach i brakiem działań władz w kierunku stworzenia melioracji w gminie Charsznica.
- Akcje społeczne sprzątania śmieci w przestrzeni publicznej, a brak wsparcia ze strony władz gminy Charsznica.